Do tohto kostola musí byť radosť chodiť: Pivo čapujú 24 hodín denne

Výčap v kostole.
Výčap v kostole. Zdroj: TV Markíza

A to za dobrovoľný príspevok.

Ak by ste chceli piť čapované pivo na netradičnom mieste, nemusíte ísť do Tatier na celodennú túru k vysokohorskej chate. Stačí prísť ku kostolu do Sklených Teplíc. Miestny farár tam zriadil výčap. V kostole je svätá omša a na chodníku pred sakristiou tabuľa s nápisom a šípkou.


„Hlad je mrcha brat, ale smäd ešte horší," tvrdí rímskokatolícky farár Vít Tužinský.

V pootvorenom okne je výčap s dvomi pípami. Z jednej tečie pivo, z druhej nealko nápoj. Nevšedné? Miestneho farára inšpiroval zvyk prvých kresťanov.

„Po svätej omši sa nepobrali domov, ale ešte aj trošku zotrvali v partii. No ale rozprávajte sa bez všetkého. Tak si tam aj zajedli. Boli to hody lásky, no a niečo si aj vypili," vysvetľuje farár.

Pre hostí z neďalekých kúpeľov je výčap atrakciou. Domáci si však aj pošomrali. Netradičný výčap pri kostole funguje v zmysle dobrých kresťanských tradícií. Výčap slúži 24 hodín denne. Je samoobslužný od načapovania až po zaplatenie.

„Normálne sem človek príde, podloží pohár, tak potom, ak by uznal za vhodné, že sa to patrí, keďže nás pol litra tohto nápoja stojí podľa dodacieho listu sumu 22 centov, tak ten človek sem hodí 22 centov," opisuje fungovanie Tužinský.

Voľne položený hrnček s peniazmi sa zapĺňa. Vandali a zlodeji tu zatiaľ neúradovali.

„Svätý Pavol apoštol povedal, čokoľvek robíte, či jete, či pijete, či čokoľvek iné robíte, všetko robte na slávu božiu," uzatvára kňaz.

SKLENÉ TEPLICE/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kostol

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.