Učiteľ zreštauroval historickú sochu. Je to katastrofa

Pôvodná a premaľovaná socha sv. Juraja v Španielsku
Pôvodná a premaľovaná socha sv. Juraja v Španielsku Zdroj: Profimedia.sk

Historici zalamujú rukami, socha vyzerá ako postavička z Walta Disneyho.

Zreštaurovaná drevená plastika sv. Juraja zo 16. storočia sa už na seba ani nepodobá. Nachádza sa v kostole v španielskom mestečku Estella. Miestny učiteľ ručných prác svätca bojujúceho s drakom premaľoval žiarivými farbami a z historickej pamiatky spravil postavičku z Walta Disneyho.

Vyvolal tak zdesenie v odborných kruhoch. Chcel vraj iba pomôcť na žiadosť miestnej farnosti. Svätcovu tvár vymaľoval žiarivo ružovou farbou. Zmenil jeho pôvodný výraz aj brnenie. S reštaurovaním jeho práca nemala nič spoločné.

Zdroj: Profimedia.sk

Podľa starostu mesta v provincii Navarro požil učiteľ sadru a nevhodné farby, takže zrejme poškodil aj pôvodnú vrstvu laku, čo sa už nedá obnoviť. Farnosť o svojich krokoch nikoho neinformovala. Takáto neodborná práca vyvolala vlnu kritiky a nevôle v odborných kruhoch.

„Nemôžeme tolerovať ďalšie útoky na naše kultúrne dedičstvo. Je úplne jasné, že tomu človeku chýbali znalosti potrebné pre takúto prácu," uviedla Španielska asociácia pamiatkovej ochrany.

Zdroj: Profimedia.sk

Nie je to prvýkrát

Podobný prípad sa stal v španielskom meste Borja. Pred rokmi tu dôchodkyňa amatérsky premaľovala fresku Ježiša s názvom Ecce Homo. Následne maľbu miestni premenovali na „Opičieho Krista". Označili to za najhorší reštaurátorský počin v histórii, uviedla Daily Mail.


MADRID/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Učiteľ

Dôležité udalosti