Nové talenty aj renomovaní umelci na Medzinárodnom gitarovom festivale v Modre

Archívna snímka z Medzinárodného gitarového festivalu v Modre.
Zdroj: Kultúrne centrum Modra.

Exkluzívny hosť pricestuje až z Venezuely.

Modra bude počas víkendu od 13. do 15. júla hostiť 10. ročník Medzinárodného gitarového festivalu, ktorý je zameraný na špecifický druh umenia vážnej hudby - hru na klasickej gitare. Predstaví profesionálnych hudobníkov sólovej hry i komorné telesá.

Festival každý rok v Modre uvádza renomovaných interpretov aj nové talenty a mladých umelcov, laureátov gitarových súťaží v Strednej Európe a jeho cieľom je podporiť interpretácie gitarového hudobného umenia, priniesť do Modry kvalitný program a zaujímavých domácich i zahraničných hostí. Medzinárodný gitarový festival ponúkne tri večerné koncerty sústredené do jedinečných priestorov Nemeckého evanjelického kostola v Modre. Vystúpenia prinesú starú i súčasnú gitarovú hudbu a tradície z iných hudobných proveniencií.

„Festival v piatok (13. 7.) otvoríme sólovým recitálom Adama Mareca (klasická gitara), ktorý je predstaviteľom mladšej generácie. Venuje sa interpretácii komornej hudby i sólovej gitarovej literatúry. Popri interpretačnej činnosti je aktívny i ako pedagóg. Pôsobí na Konzervatóriu Jána Levoslava Bellu, na Fakulte Múzických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici a na Hudobnej a umeleckej akadémii Jána Albrechta v Banskej Štiavnici, kde od roku 2009 organizuje festival Medzinárodné interpretačné dni klasickej gitarovej hry," hovorí riaditeľka Kultúrneho centra v Modre Marcela Kvetková.

Piatkový večer vyvrcholí koncertom poľského komorného telesa Wieczorek Guitar Trio, ktoré tvorí hudobnícka rodina Wieczorekovcov a aktívne v ňom hrá aj Katarína Wieczorek, dramaturgička festivalu a rodáčka z Modry.

V sobotu (14. 7.) prijal pozvanie do Modry mladý rakúsky hudobník Florian Palier (klasická gitara), absolvent Viedenskej akadémie, kde študoval v triede Álvara Pierriho. Ako sólista sa venuje najmä hre na klasickej gitare, má však veľa skúseností aj ako jazzový gitarista a spolupracovník umelcov elektronickej scény. Viento Marero Duo tvoria manželia Michaela Meca (flauta) a Jiří Meca (klasická gitara). Hrajú spolu od roku 2009, spoznali sa na bratislavskej VŠMU, kde študovali komornú hru u prof. Jozefa Zsapku. Duo celoročne študuje skladby českých i zahraničných autorov z oblasti klasickej i súčasnej hudby vrátane jazzu.

Tento rok bude na festivale podľa Marcely Kvetkovej skutočne exotický hosť:„Z ďalekej Venezuely pricestuje a v nedeľu zahrá mladá gitaristka Carlina Flores. Vystúpi s programom, ktorý spája tradíciu a súčasnosť tejto mimoriadne pôsobivej hudobnej proveniencie, vychádzajúc zo štýlu Argentínskeho tanga a venezuelskej ľudovej hudby." Festival uzavrie spoločný programom dvoch nadaných ženských interpretiek, sopranistky Rei Slawiski, ktorá má bohaté skúsenosti z domácich i zahraničných pódií a mladej nadanej harfistky Márie Kmeťkovej, ktorá odkrýva zvukovo neobmedzené možnosti harfy a pohybuje sa v širokom spektre žánrov.

Program:

piatok 13. júla (19.00 h)
Adam Marec - klasická gitara
Wieczorek Guitar Trio - klasická gitara (Poľsko)

sobota 14. júla (19.00 h)
Florian Palier - klasická gitara (Rakúsko)
VIENTO MARERO DUO - flauta a klasická gitara (Česká republika)

nedeľa 15. júla (19.00 h)
Carlina Flores - klasická gitara (Venezuela)
Andrea Slawiski - spev a Mária Kmeťková - harfa

MODRA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Modra

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.