Zaujímavosti

Objavujte krásy svojho okolia s jasným pohľadom cez moderný ďalekohľad

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Pri jeho výbere sa zameriavajte na čísla, ktoré vyjadrujú zväčšenie.

Outdoorové aktivity, vrátane pozorovania prírody pomocou ďalekohľadu, narastajú na svojej popularite. Turistické ďalekohľady sa väčšinou zmestia do vrecka alebo batohu a sú cenovo dostupnejšie. Niekto sa ale radšej ako krásami prírody, kochá krásami nočnej oblohy. V takom prípade budú skôr zaujímavejšie astronomické ďalekohľady.

Dnes sa vďaka pokroku a moderným technológiám tieto zariadenia vyskytujú u ľudí rôznych profesií a záujmov, ale prvé zložité modely so šošovkami, boli k dispozícii len v arzenáli námorníkov a vojenských flotíl.

Pomocou svojského podnikateľského potenciálu šikovných ľudí, prekonali ďalekohľady všetky technické prekážky a postupom času sa vyšperkovali do dnešnej dokonalej podoby, vďaka ktorej ich môžete pohodlne využívať takmer všade.

Chystáte sa na turistiku?

Chcete stráviť zopár dní v prírode a premýšľate, čo si ešte zbalíte do batohu? Univerzálne turistické ďalekohľady by mali byť ľahké, kompaktné ale aj kvalitné. Možno ste si vysnívali iný, masívnejší, ale musíte si uvedomiť, že ho budete nosiť stále so sebou. Či už na krku alebo v batohu je to záťaž navyše, ktorá vám po krátkom čase môže robiť problémy.

Pri jeho výbere sa zameriavajte na čísla, ktoré vyjadrujú zväčšenie. Napríklad 8x42 znamená, že objekt bude 8-krát väčší ako v skutočnosti a 42 je priemer šošovky v milimetroch. Tieto parametre však závisia od vás a vašich požiadaviek, ktoré budú určené samozrejme aj využitím ďalekohľadu.

Pre milovníkov hviezd

Patríte k tým, ktorých fascinujú hviezdy, vesmírne úkazy a vzdialené planéty? Potom sa nezaobídete bez kvalitného astronomického ďalekohľadu. V tomto prípade sa rozlišujú 3 základné typy:

· šošovkové
· zrkadlové
· a kombinované

Výhodu šošovkových ďalekohľadov (refraktorov) je napríklad spoľahlivosť, nenáročná údržba a použiteľnosť aj na pozemné pozorovanie, v porovnaní so zrkadlovými sú však drahšie.

Zrkadlové ďalekohľady zasa nie sú zaťažené farebnou chybou a dá sa s nimi sledovať aj hlbší vesmír. Kombináciou zrkadlového a šošovkového vznikol napríklad katadioptrický ďalekohľad, ktorý je obľúbený hlavne kvôli svojej všestrannosti a kvalite za primeranú cenu. Vhodné sú teda na pozemné pozorovania, ako aj na skúmanie hlbokého vesmíru, ktorý mnohých z nás stále tak dokonale fascinuje.

Krásne a cenovo dostupné

Na začiatku minulého storočia sa ukázalo, že bez ďalekohľadu je ťažké nielen navigátorom, armáde a divadlám, ale aj lovcom. Táto medzera bola urýchlene vyplnená mladou spoločnosťou Nikon, ktorá sa predtým zaoberala výrobou optických prístrojov pre flotilu Japonska.

Až v roku 1917 spoločnosť spustila prvé modely cenovo dostupných a spoľahlivých ďalekohľadov, ktoré sa po niekoľko rokov svojej existencie stali medzi spotrebiteľmi tejto techniky naozaj populárne. Dnes sú u poľovníkov obľúbené najmä značky ako Leica, Zeiss a Swarovski, z ktorých tie najlepšie modely si môžete vybrať na dalekohlady.sk

Nech už máte ale akýkoľvek prístroj tohto druhu, určite nám dáte za pravdu, že ste vďaka nemu objavili mnoho krás a možno vám na nejednej túre alebo pri love uľahčili orientáciu v teréne. Aby vám dokonale a dlhodobo slúžil, nezabudnite si ho správne vybrať a poradiť sa pritom aj s odborníkmi. So všetkým dôležitým v tomto smere sa oboznámite práve na nami odporúčanej stránke.

BRATISLAVA/PR článok

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.