Otvorili záhadný čierny sarkofág starý 2000 rokov. Čo v ňom našli?

V Egypte otvorili záhadný čierny sarkofág starý 2 000 rokov
V Egypte otvorili záhadný čierny sarkofág starý 2 000 rokov Zdroj: Profimedia.cz

Archeológovia čakali, že tam nájdu ostatky niekoho významného, napríklad Alexandra Veľkého.

Čierny sarkofág neporušený 2 000 rokov našli v egyptskej Alexandrii 1. júla. Vzbudil veľký záujem medzi archeológmi, ale aj celého sveta. Očakávalo sa, že v ňom nájdu niečo „veľké". Napríklad ostatky dobyvateľa Alexandra Veľkého. Teraz ho otvorili a všetci zostali mierne sklamaní.

Sarkofág, ktorý je vysoký 185 cm, dlhý 265 cm a váži takmer 30 ton, už odhalil svoje tajomstvo. Archeológovia v ňom našli tri rozkladajúce sa kostry a hnedú zapáchajúcu tekutinu. Je to voda z odpadkového systému, ktorá sa dnu dostala cez malú trhlinu. Nanešťastie znehodnotila múmie vo vnútri, uviedla agentúra Reuters.

„Sarkofág bol otvorený a nezasiahlo nás prekliatie," uviedol so smiechom Mostafa Wazairi, šéf Najvyššej egyptskej rady pre starožitnosti.

Sarkofág objavili náhodne pri stavebných prácach. Tiež našli malú alabastrovú bustu, ktorá je pravdepodobne podobizňou jednej z múmii. Lebky z truhly teraz podrobne preštudujú a špeciálnou analýzou zistia ich vek a príčinu smrti.

Podľa špecialistu Shaabana Abdela Amonema patrili kostry vojakom. Jedna z lebiek vykazuje stopy šípových rán. Podrobnosti sa ale verejnosť dozvie až po preštudovaní nálezu.


EGYPT/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nález

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.