Hrušovčania bojujú v Európe za svoj lepník

Hrušovský lepník.
Zdroj: TV Markíza

Chcú ho chrániť ako Skalický trdelník alebo Slovenský oštiepok.

Medzi tradičné slovenské pokrmy s chráneným zemepisným označením ako sú Skalický trdelník, či Slovenský oštiepok možno pribudne ďalší. O zaradenie do zoznamu sa usilujú Hrušovčania s Hrušovským lepníkom. Jednoduchý pokrm starých materí, zhotovený podľa 300-ročnej receptúry, ponúkajú návštevníkom, ale cestujú s ním aj po Slovensku. A dúfajú, že zabodujú aj v Bruseli.

Starú kamennú pec postavili na kolesá, aby aj inde vedeli, ako chutí čerstvo upečený Hrušovský lepník. Samotná pec má 1 200 kilo a správne ju rozkúriť je hotová veda. Teplota je veľmi dôležitá. Doma v rúre by ste si veru chrumkavý lepník neupiekli.

Hrušovčania už päť rokov v kamennej peci na kolesách vypekajú tradičný lepník po celom Slovensku. A teraz správu o tejto maškrte poslali až do Bruselu. Vychádzajú z toho, že tradičný recept prežíva v Honte už 300 rokov. Poznajú ho aj inde na Slovensku, no pod inými názvami.

Na Slovensku už má Hrušovský lepník žiadosť o ochranné značenie odobrenú. Uvidíme, ako zachutí Európskej komisii. V Hrušove ho pripravia každému podľa vôle - na slano, ale aj na sladko.

V Hrušove nakrúcala Lenka Stanková.


HRUŠOV/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Hrušov

Dôležité udalosti