Vyzerá to tak, že na Nitriansky hrad sa čoskoro vyveziete výťahom

Takto by mal vyzerať výťah, ktorý vás vyvezie na Nitriansky hrad.
Zdroj: TV Markíza

Výťah by prekonal prevýšenie asi 150 metrov, a bol by hore za minútu.

Nitrianske biskupstvo sa už dlhší čas usiluje o to, aby na Nitriansky hrad premával výťah. Dopravil by na hradný kopec návštevníkov a turistov. Autá tam majú vjazd zakázaný. Kabínkový výťah už schválili pamiatkari.

Hrad v centre Nitry je cieľom vychádzok turistov, návštevníkov bohoslužieb či reštaurácie ale chodia sem aj ľudia, ktorí potrebujú niečo vybaviť na úradoch, ktoré na hrade sídlia. Autá sem nesmú, napriek tomu ich tu parkuje pomerne veľa. Je to pol kilometra, pre niektorých je to ďaleko.

Biskupstvo má na stole projekt pozemnej lanovky, akéhosi výťahu, ktorý by ľudí jednoduchšie dostal na hradný kopec. Návštevníci by autá zaparkovali na veľkom parkovisku, ktoré je pod hradom a priamo tam nastúpili do výťahu. Výstupná stanica výťahu bude vedľa bočného vchodu do hradu

„Tých riešení je niekoľko a my by sme chceli urobiť také, ktoré nijakým spôsobom nenaruší historickú konštrukciu murív, čiže sa pohybujeme len v priestoroch lesíka, ktorý je na kopci," vysvetlil ekonóm nitrianskeho biskupstva Martin Štofko.

Hornú stanicu vyriešili iba pomocou terasy, nebude tam žiadne prestrešenie, iba predĺžili existujúci chodník.

Výťah by prekonal prevýšenie asi 150 metrov, a bol by hore za minútu. Premávala by len jedna kabínka. Je to však v štádiu prípravy pre územné konanie, peniaze na jeho výstavbu chcú získať z eurofondov.


NITRA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Hrad

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.