Dlhé roky si mysleli, že ide o dinosaura. Vykľul sa z neho jeden z najčudnejších cicavcov

Paleoparadoxia.
Zdroj: Profimedia.sk

Skamenelú kosť pravekého čuda našli a prvýkrát analyzovali vo Fukušime v 50. rokoch dvadsiateho storočia.

Vo vitríne japonského múzea polstoročie ležala skamenelá kosť, o ktorej si vedci mysleli, že patrila dinosaurovi. Teraz ju, ale preskúmal vedecký tím s najnovším vybavením a odhalil pravého pôvodcu kosti - bol ním cicavec s latinským názvom Paleoparadoxia - jedno z najzvláštnejších zvierat, aké kedy na Zemi žili. O spomínanom výskume píše portál paleowire.com.

Svojim vzhľadom tento tvor pripomínal dnešné hrochy a morské kravy. Išlo o bylinožravého morského cicavca z radu Desmostylia. Paleoparadoxia (v slovenskom preklade praveké čudo) obývala Pacifik počas obdobia miocénu v rozmedzí 20 až 10 miliónov rokov, pričom areál jej rozšírenia bol značne rozsiahly: jej fosílie boli objavené v Japonsku, Kalifornii a Mexiku.

Bolo to zavalité zviera, ktoré na dĺžku meralo vyše dva metre a malo štyri plne vyvinuté kráčavé končatiny.

Príbuzenské vzťahy celého tohto radu k ostatným cicavcom sú sporné a doteraz nevyriešené. Pôvodne boli považovaní za príbuzných slonov a sirén (lamantíny a dugongy), no podľa niektorých novších štúdií by mohli byť príbuzní nepárnokopytníkom.

Predmetnú kosť našli a prvýkrát analyzovali vo Fukušime v 50. rokoch dvadsiateho storočia. Pravda o fosílii, o ktorej si mysleli, že je stará 65 miliónov rokov vyšla najavo až po nedávnom výskume. Vedci zistili, že pochádza z obdobia pred 16 miliónmi rokmi.

Donedávna prevládal názor, že Paleoparadoxia bola obojživelná, teraz už sa vie, že trávila všetok svoj čas vo vode a nohy používala na plávanie a kráčanie po morskom dne. Vedci na základe nových poznatkov vytvorili rekonštrukciu, ktorá je podľa nich zatiaľ najrealistickejšia.

Zdroj: Profimedia.sk

TOKIO/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Paleontológia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.