Hrozilo mu vyhynutie, zachraňujeme ho aj u nás: Tento kôň zvláda extrémne podmienky

Kôň hucul
Kôň hucul Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Napriek svojej divokej krvi ide o veľmi priateľské plemeno.

Hucul je vzácne plemeno koňa, ktoré bolo na pokraji vyhynutia. Našťastie sa štáty spamätali včas a jeho počet postupne narastá. O jeho záchranu a ochranu sa už roky snažia aj na Horehroní.

„V 70. rokoch mu hrozilo vyhynutie, keď evidovali na svete len 300 koní," vysvetlil Milan Gonda z občianskeho združenia Slovenský Hucul Klub.

Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Ide o malého horského koňa, ktorý je známy svojou tvrdosťou a silou, navyše dokáže prežívať v extrémnych podmienkach. Tieto vlastnosti zdedil po svojom predchodcovi, divokom koňovi tarpanovi, ktorý žil v karpatskom oblúku, teda aj na Slovensku.

Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Hlavným poslaním Hucul Klubu je rozmnožovanie a následný rozvoj tohto plemena. Do povedomia sa ho snažia dostať aj rôznymi aktivitami.

„Pracujeme na projekte Huculská magistrála, ktorý by mal pokryť celý región. V praxi by sa mali vytvoriť huculské stanice. Tie by slúžili na prespanie počas putovania na koňoch," priblížil Milan Gonda.

Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Toto plemeno je nenáročné na kŕmenie a nepotrebuje žiadne ustajnenie. Celý rok žije pod holým nebom, problém mu teda nerobí žiadne počasie.

„Máme 32 plemenných kobýl, plus päť žriebät, ktoré sa narodili tento rok," prezradil Milan Gonda s tým, že na slovenské pomery ide už o veľké stádo.

Napriek svojej divokej krvi majú tieto kone radi ľudskú spoločnosť. Taktiež si dokážu vytvoriť veľmi priateľský vzťah s ľuďmi, ktorých poznajú. Dôkazom je aj táto fotografia, ktorá vznikla pri našom nakrúcaní.

Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič


SIHLA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Horehronie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.