Výchova dvomi matkami nemá na psychiku detí negatívny vplyv, ukázal výskum

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock / oneinchpunch

Mnohí ľudia aj organizácie pritom tvrdia, že výchova detí rodičmi rovnakého pohlavia je veľkou neznámou a varujú pred možnými negatívnymi dopadmi.

Rozdiel vo výchove detí v klasických rodinách a v zväzkoch osôb rovnakého pohlavia neexistuje. Na základe výskumu, ktorý trval 26 rokov, to tvrdia americkí psychológovia. Deti vychované v „dúhových" manželstvách sa podľa nich nijako nelíšia od svojich rovesníkov, ktorí vyrastali s matkou a otcom.

Mnohí ľudia aj organizácie tvrdia, že výchova detí rodičmi rovnakého pohlavia je veľkou neznámou a varujú pred možnými negatívnymi dopadmi.

Výskum, ktorý prebiehal v USA a bol zameraný na lesbické páry, však ukázal, že absencia otca nemá na deti žiaden psychologický dopad. V rámci dlhodobej štúdie vedci hodnotili rôzne stránky takejto výchovy: vzťahy, vzdelanie, pracovné úspechy, emocionálne a mentálne úspechy.

„Sledovali sme takéto rodiny od doby, keď matky otehotneli až do obdobia, keď ich synovia a dcéry mali 25 rokov a následne sme porovnávali výsledky s ostatnými mladými dospelými v rovnakom veku," uviedla hlavná autorka výskumu psychologička Nanette Gartellová.

O tom, že išlo o úspešný projekt, svedčí aj fakt, že až 92 % skúmaných rodín v ňom zotrvalo celý čas. Vedci tak sledovali 77 umelo počatých detí lesbických párov.

Niekto by mohol namietať, že ide o malú vzorku, no v podstate ide o jediné dáta, ktoré v tejto oblasti existujú. Výhodou nízkeho počtu skúmaných rodín je aj to, že sa im psychológovia mohli dôkladne venovať. Výsledok? Tvrdenia, že absencia otca môže byť pred deti škodlivá, nie sú ničím podložené.

„Neexistuje dôvod brániť v osvojovaní detí alebo obmedzovať prístup k reprodukčným technológiám na základe sexuálnej orientácie," znie hlavný záver výskumu.

Podľa posledných údajov je len v Spojených štátoch 114-tisíc takýchto párov - 86-tisíc z nich sú lesbické dvojice.

Jedným z argumentov ľudí, ktorí "dúhové" zväzky odmietajú, je aj domnienka, že ich deti sú častejšie sexuálne zneužívané. Aj tento mýtus však spomínaný výskum úspešne vyvracia. - neexistuje žiaden známy prípad. V kontraste s tým stoja čísla, že niečo podobné zažije v USA osem percent detí.


WASHINGTON/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Homosexuálne páry

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.