Vo vysokých teplotách trpia aj naše autá. Odborníci radia, čomu sa vyvarovať

Angličanovi sa na aute roztopili plasty.
Zdroj: TV Markíza

Štatistiky ukazujú, že riziko nehody v rozpálenom aute je o tretinu vyššie, než za optimálnej teploty.

Extrémne horúčavy môžu prekvapiť aj vodičov. Vo vysokých teplotách totiž trpia naše autá. Hoci to znie neuveriteľne, ak sú vystavené slnečnému žiareniu príliš dlho, môžu sa plasty na nich doslova roztopiť.

Prekvapený ostal Angličan, ktorý po niekoľkých dňoch našiel svoje auto odparkované pri pláži v talianskom letovisku Caorle zmenené na nepoznanie. Plastové časti auta boli doslova roztečené na ceste.

To čo videli v Taliansku sa naozaj môže stať, potvrdzuje aj majiteľ autoservisu Peter Szollosy. Radí, že ak chceme aj v extrémnych teplotách jazdiť pohodlne, mali by sme auto pred jazdou dôkladne vyvetrať.

Správne by mala byť nastavená aj klimatizácia. Teplota v kabíne by mal byť o 6 -7, maximálne 8 stupňov nižšia oproti vonkajšku.

Neradno zabudnúť ani na kvapaliny. Najmä chladiacu. To oceníme, ak musíme nečakane na dlhšie zastať, napríklad v zápche. Motor sa zahrieva oveľa viac a je potrebné, aby chladiaca kvapalina bola v dostatočnom množstve.

Pomôcť samozrejme môžu aj fólie. Ale napríklad aj to, že ak nemáte možnosť parkovať v tieni, je dobré aspoň pri krátkodobom parkovaní zastať zadnou časťou auta kolmo k slnku.

Okrem ochrany auta pred vysokými teplotami by sme však, samozrejme, mali dbať aj na vlastnú ochranu. Napríklad na dostatok tekutín. Štatistiky totiž ukazujú, že riziko nehody v rozpálenom aute je o tretinu vyššie než za optimálnej teploty.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.