Sovieti chceli krížiť ľudí s opicami. V laboratóriách zomierajú tieto zvieratá dodnes

Ilustračná snímka.
Zdroj: OlegD/shutterstock.com

Dvanásť opíc sa vtedy stalo aj slávnymi.

Sovieti chceli krížiť opice a ľudí. Slúžiť im mal na to tajomný výskumný ústav v abchazskej metropole Suchumi. Tento unikát prežil druhú svetovú vojnu, rozpad Sovietskej zväzu aj vojnu na svojom území pred 20 rokmi. 

Niektoré opice počas útoku na Suchumi utiekli a dodnes žijú v divokých subtropických porastoch, niektoré opice zahynuli a niektoré aj pochytali. Píšu lidovky.cz.

Vedci boli toho názoru, že opice treba využiť na výskum a začali tak s programom skúmania vplyvu vojenského stresu na psychiku opíc.

V 20. rokoch minulého storočia v Suchumi prišli s nápadom skrížiť človeka s opicou. Dodnes sa hovorí, že ľudia dokonca videli pobehovať jedného takého „kríženca“. 

Dvanásť opíc sa vtedy stalo aj slávnymi. Išlo o opice – kozmonautov. Makakov vystrelili do vesmíru v 80. rokoch. Po takmer dvoch týždňoch sa vrátili živí a zdraví a nemali problém sa rozmnožovať. Jedného opičiaka si vzal k sebe aj vtedajší vodca Kuby Fidel Castro. 

Laboratórium dnes

Ústav stojí na svojom mieste dodnes a opice v ňom používajú na rôzne testovanie. Vyzerá ako stará zoo s centrom na týranie zvierat. Po okolí pobehujú opice, ktoré kedysi utiekli a potom sa aklimatizovali.

V klietkach sú stále „odsúdenci“ k výskumu, ktorý stojí stovky opičích životov. "Šťastie majú tie opice, ktoré sa dostanú do programu výskumu vplyvu alkoholu na organizmus," zasmial sa mladý arménsky zamestnanec. "Zomrú, to áno, ale rozhodne nie triezve," dodal.

SUCHUMI/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme ľudia

Dôležité udalosti