Varenie úplne bez zvyškov? Austrálska firma je k tomuto odvážnemu cieľu blízko

V kuchyni tejto firmy pracujú len muži a ide im to od ruky.
Zdroj: TV Markíza

Žiť tak, aby sme vytvárali len minimum odpadu, skúšajú mnohí. Reštaurácie a cateringové spoločnosti si na to ale väčšinou netrúfnu.

Ani kúsok na zmar. Austrálska cateringová spoločnosť si dala odvážny cieľ - nechce vyhadzovať žiadne zvyšky. Kuchári využijú všetko a vôbec nepoužívajú ani žiadne plasty.

Vraj stačí len zmeniť zažité postupy a využiť v kuchyni trochu kreativity. V kuchyni tejto firmy pracujú len muži a ide im to od ruky. Napríklad tekvicu spracúvajú tak, že z nej nevyhodia vôbec nič. Používajú ju celú. Pečú ju aj so šupkou, lebo je rovnako chutná a semienka vysušia v sušičke.

Nádobky, v ktorých jedlo odvážajú zákazníkom, si vždy vyzdvihnú a použijú ich znova. Zatiaľ sú len v skúšobnom procese. Koše na odpadky by chceli úplne odstrániť do konca roka. V súčasnosti ich ešte v kuchyni majú, hoci ich plnia len minimálne.

Kontrolujú ich obsah a zapisujú si, čo skončilo v koši. Raz za týždeň sa potom na zoznam pozrú a vymýšľajú, ako by sa to ešte dalo zúžitkovať.

Keď pri varení kuchári používajú bylinky a nespotrebujú všetko, nasekané kúsky odložia a keď potom raz denne pečú chlieb a pečivo, bylinky spotrebujú.

Možno sa pýtate, kam vyhadzujú obaly zo surovín, ktoré v kuchyni v Sydney používajú. Pravda je ale taká, že zeleninu, ovocie, vajcia i mliečne výrobky kupujú priamo od pestovateľov a chovateľov a do kuchyne ich nosia len v debničkách. Šupky, škrupinky a zvyšky, ktoré sa spotrebovať naozaj nedajú, raz do týždňa odnášajú na kompostovanie do komunitnej záhrady a niečo zužitkujú aj sliepky

Žiť tak, aby sme vytvárali len minimum odpadu, skúšajú mnohí. Reštaurácie a cateringové spoločnosti si na to ale väčšinou netrúfnu. Táto malá firma je prvá v Austrálii, ktorá si to dala za cieľ a ako vidno, nateraz ho úspešne plní.


SYDNEY / TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Odpad

Dôležité udalosti