Odriekanie si alkoholu v strednom veku môže viesť k demencii, tvrdia vedci

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstoc.com/ serenarossi

Štúdia ale nezohľadňuje pitné návyky osôb pred dosiahnutím stredného veku.

Odriekanie si alkoholu v strednom veku môže zvýšiť riziko demencie rovnako ako prílišné pitie, vyplýva zo štúdie publikovanej v odbornom časopise British Medical Journal (BMJ). Štúdia mapuje pitné návyky 9000 londýnskych štátnych zamestnancov vo veku 35-55 rokov od roku 1985 do roku 1993. Informovala o tom vo štvrtok spravodajská stanica Sky News.

Tieto osoby boli monitorované priemerne ďalších 23 rokov. Celkovo sa na základe nemocničných, psychiatrických a štatistických údajov potvrdilo 397 prípadov demencie. Podľa BMJ sa abstinencia od alkoholu spája v strednom veku so 45-percentným nárastom hrozieb vzniku demencie v porovnaní s ľuďmi, ktorí konzumujú jednu až 14 jednotiek alkoholu týždenne.

Pri konzumácii viac než 14 jednotiek za týždeň sa však riziko vzniku demencie zvyšuje o 17 percent s každými ďalšími siedmimi jednotkami za týždeň. Autori štúdie uzatvárajú, že na prvý pohľad nezreteľné mechanizmy vedúce k demencii u ťažkých alkoholikov a abstinentov sú zrejme rozličné.

Štúdia ale nezohľadňuje pitné návyky osôb pred dosiahnutím stredného veku. "Ľudia, ktorí sú úplnými abstinentmi od alkoholu, môžu mať za sebou celé dlhé obdobie extenzívneho prijímania alkoholu, čo môže sťažiť interpretáciu spojitosti medzi pitím a zdravím," uviedla Sara Imarisiová, šéfka britského výskumného strediska pre liečenie Alzheimerovej choroby.

"Budúci výskum sa bude musieť zameriavať na pitné návyky počas celého života jednotlivca, a to vnesie viac svetla na vzťah medzi alkoholom a demenciou", dodala Imarisiová.

Súčasné vládne odporučenia uvádzajú maximálne 14 jednotiek alkoholu počas týždňa pre mužov i ženy - konkrétne šesť pínt (približne tri litre) piva alebo najviac jeden a pol fľaše (1,125 litra) vína.

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme štúdia

Dôležité udalosti