V zábavnom parku vo Francúzsku budú po turistoch upratovať havrany

Havran - ilustračné foto.
Havran - ilustračné foto. Zdroj: Foto: S. Písecký/TASR

Za každý nájdený odpadok, dostanú vtáky chutnú odmenu.

Cigaretové ohorky a iné odpadky bude po nedbanlivých turistoch vo francúzskom zábavnom parku Puy de Fou už čoskoro zbierať aj šestica špeciálne vycvičených havranov. Za každý nájdený odpadok, dostanú vtáky chutnú odmenu. Informovala o tom v nedeľu agentúra Reuters.

Havrany takto vycvičil Christophe Gaborit, vodca miestneho tímu sokoliarov.

"Havrany bývajú nespravodlivo ohovárané, hodnotené ako nepríjemné. Tieto vtáky sa však budú venovať ekologickej činnosti a napravia tak svoj imidž," povedal na ich adresu.

Vtáky, patriace do čeľade krkavcovitých, dostanú malú odmenu v podobe jedla vždy, keď hodia odpadok do špeciálne určeného koša.

Hoci spojenie "vtáčí mozog" sa tradične používa hanlivo ako urážka nižšej inteligencie, práve havrany sú obzvlášť bystré.

Výskumy dokonca preukázali, že ak sú tieto vtáky chované v zajatí, dokážu si osvojiť používanie najrôznejších nástrojov, aby sa dostali k potrave, priblížil Reuters.

Samotný Gaborit uviedol, že havrany sa ho pri výcviku pokúsili oklamať tak, že namiesto odpadkov zbierali i drevené hobliny.

Šestica spevavcov sa svojich upratovacích povinností v zábavnom historickom parku Puy de Fou zhostí už v nasledovných dňoch.

PARÍŽ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Upratovanie

Dôležité udalosti