Jedno z najväčších miest sveta sa nezadržateľne potápa. Do 30 rokov sa môže ocitnúť pod vodou

Zaplavený cintorín v Jakarte.
Zdroj: shutterstock/Dani Daniar

Minimálne 10 miliónov ľudí je v ohrození.

Jakarta - varný kotol južnej Ázie, v ktorom to buble všakovakými národmi, modernosťou i ošarpanosťou, tradíciami a inovátorstvom. Najväčšie moslimské mesto sveta (10 miliónov obyvateľov, aglomerácia 30 miliónov obyvateľov) je však zároveň najrýchlejšie sa potápajúcou metropolou.

V prípade, že sa s tým niečo neurobí, takmer celé megamesto sa podľa odborníkov do roku 2050 ocitne pod vodou. Informácie pochádzajú z portálu BBC.

Mesto na nevhodnom mieste

To, že sa Jakarta potápa nie je náhoda. Mesto totiž stojí na nestabilnom bažinatom podloží. Do Jávskeho mora sa tu vlieva hneď 13 riek. Záplavy sú stále častejšie a všetko nasvedčuje tomu, že sa to nezlepší.

Klesanie pevniny sa najviac prejavuje v severnej časti Jakarty, kde žije 1,8 milióna ľudí. Za 10 rokov sa znížila až o 2,5 metra a pokles stále pokračuje rýchlosťou 25 cm za rok.

Zdroj: reprofoto: YouTube/Journeyman Pictures

Holanďania pomáhajú pri stavbe obrovskej hrádze

Veľké nádeje sa vkladajú do výstavby obrovskej hrádze a sústavy umelých ostrovov. Pomocnú ruku podalo indonézskej vláde Holandsko, ktoré má s podobnými projektmi veľké skúsenosti. Výstavba obrovskej umelej bariéry s názvom Veľká Garuda je v plnom prúde.

Spolu so 17 umelými ostrovmi by mala zhltnúť 40 miliárd dolárov. Cieľom projektu je vytvoriť lagúnu, v ktorej by sa dala napúšťaním a vypúšťaním regulovať výška hladiny. Voda z riek by tak mala kam odtekať a čiastočne by sa tak vyriešil problém s povodňami.

Holandskí experti sú však skeptickí. „Je iba jedno riešenie a všetci to veľmi dobre vedia. Treba zastaviť masové odčerpávanie podzemnej vody. Projekt hrádze Jakarte iba kúpi čas. Klesanie zastaví na takých 20-30 rokov," tvrdí hydrológ Jan Jaap Brinkman.

Existuje jedno veľmi drahé riešenie - umelé dopĺňanie podzemnej vody. Skúsenosti s touto metódou majú napríklad Japonci, ktorí ju pred polstoročím využili v Tokiu. Bez prísnej regulácie odčerpávania by však nikdy nedosiahli žiadaný efekt.

Zdroj: gettyimages

JAKARTA/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Jakarta

Dôležité udalosti