Slovenskí vedci predstavili unikátnu ponožku

Branislav Peťko ukazuje protikliešťovú ponožku.
Zdroj: TV Markíza

Budú ešte testovať, koľko vydrží praní, kým stratí účinnok.

Slováci vyvinuli špeciálne vlákno, ktoré odpudzuje kliešte. Dá sa zapracovať do opasku či postroja pre psov. Vedci momentálne testujú ponožky, ktoré obsahujú tento materiál. Podľa odhadov totiž už čoskoro nebude lokalita, kde by sme na kliešte nenatrafili.

Hygienici ešte na jar zverejnili lokality, v ktorých kliešte pijú krv najviac. Útočia od apríla do augusta, niektoré aj cez babie leto. Premnožené sú v okolí Váhu a na juhozápade Slovenska, no rozliezajú sa už aj do Tatier.

Kliešte na nás neskáču zo stromov, ako si možno myslíte. Na ľudí číhajú v tráve. Uprednostňujú najmä fajčiarov. Ak mávate studené ruky a nohy kliešť po vás nepôjde. Jednoducho vás nevidí. Kliešť je totiž slepý, obete si vyberá podľa potu alebo dychu.

„Na telo sa dostáva na tých miestach, kde z oblečenia prejde na kožu. Keď máte krátke nohavice, vojde pod nohavice a pripije sa v tejto oblasti, keď máte dlhé nohavice a vytiahnutú košeľu, prejde pod ňu a pripije sa niekde okolo pása a ak máte tričko alebo košeľu zahnutú do nohavíc, tak pokračuje ďalej, vyjde na plecia a cez golier a manžety vyjde na telo," vysvetlil parazitológ Branislav Peťko.

Krvilačný parazit, ktorého si nájdete loziť po pleci, má teda za sebou už niekoľkohodinovú túru po vašom tele. Na prototype vlákna, ktoré kliešte prinúti neprisať sa na človeka ani na zviera, pracoval tím Slovákov niekoľko mesiacov.

„Vyvinuli sme technológiu, ako rôzne prírodné látky ukotviť do toho vlákna. Je v ňom jedna zo skúmaných prírodných látok, ktoré sa ukázali ako účinné," povedal vývojár protikliešťového vlákna Tomáš Zatroch.

Špeciálne vlákno sa dá zapracovať do akéhokoľvek oblečenia. Aká látka kliešťom nevonia, si ale vedci zatiaľ nechávajú pre seba.

Ponožky musia ešte vedc podrobiť testom - ako na ne pôsobí pot alebo koľko praní vydržia, kým stratia účinok.


NITRA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme SAV

Dôležité udalosti