Vedci majú zlé správy. Zemi hrozí už za šesť rokov nezvratná a absolútna skaza

 NASA
NASA Zdroj: NASA

Medzinárodný tím dvoch stoviek vedcov zverejnil novú správu o klíme, v ktorej varuje, že ľudstvo už čoskoro prekročí päť dôležitých prírodných limitov a pri troch ďalších sa priblíži k ich hranici. Všetko sa to má stať už do roku 2030. Pre Zem to môže znamenať totálnu katastrofu, píše tn.cz s odvolaním sa na The Guardian a Nature.

Správa Global Tipping Points vychádza hneď z niekoľkých scenárov klimatického vývoja. Predpovedá, ako sa budú správať „dôležité hranice“, ktoré sa odborne nazývajú body zvratu klimatického systému.

Prečítajte si tiež:

Ich prekročenie podľa vedcov automaticky neznamená, že sa teploty vymknú a začnú nekontrolovane rásť. Nedá sa to však úplne vylúčiť. A takmer isté je vážne poškodenie životného prostredia, ktoré povedie nielen k ľudskému utrpeniu, ale napácha aj rozsiahle ekonomické škody.

Absolútna pohroma

„Bod zvratu v klimatickom systéme predstavuje hrozbu takého rozsahu, akému ľudstvo nikdy nečelilo,“ povedal denníku The Guardian Tim Lenton z Inštitútu globálnych systémov Exeterskej univerzity.

„Môžu vyvolať ničivé domino efekty, vrátane straty celých ekosystémov a schopnosti pestovať základné plodiny,“ pokračoval. To by pre našu planétu znamenalo absolútnu pohromu.

Medzi body zvratu vedci zaraďujú napríklad rozpadnutie veľkých ľadovcov v Grónsku a na západnej Antarktíde, masívne topenie permafrostu na Sibíri, zánik tropických a subtropických koralových útesov alebo kolaps oceánskeho prúdu v severnom Atlantiku.

Prečítajte si tiež:

Spomínané hranice majú jednu zásadnú vlastnosť: ich zmena je skoková, upozorňuje odborný magazín Nature. Ľadovec môže úplne zmiznúť, koralové útes odumrieť. Návrat do pôvodného stavu zaberie desiatky až stovky tisíc rokov.

Ľudstvo zatiaľ k žiadnemu z bodov zvratu nedospelo, pre vedcov je preto výzvou tieto situácie dopredu modelovať. Podľa súčasných vedeckých poznatkov sa Zem do konca storočia oteplí o približne dva a pol stupňa Celzia. Podľa Parížskej dohody sa má pritom svetové spoločenstvo pokúsiť udržať oteplenie pod hranicou jedného a pol stupňa.

Pozrite si aj reportáž Televíznych novín na túto tému:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Príroda

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.