Odložili vystavenie najväčšieho umeleckého objavu v tomto storočí

Na snímke z 24. októbra 2017 je obraz Salvator Mundi (Spasiteľ sveta) od Leonarda da Vinciho.
Zdroj: TASR/AP

Dielo pochádza približne z roku 1500 a je jedným z menej než 20 známych malieb da Vinciho.

Pobočka francúzskeho múzea Louvre v Spojených arabských emirátoch odložila na neurčito vystavenie obrazu Salvator Mundi (Spasiteľ sveta) od Leonarda da Vinciho. Ide o najdrahší artefakt svojho druhu na svete, ktorý minulý rok najväčší umelecký objav v 21. storočí.

Múzeum Louvre v Abú Zabí pripravovalo sprístupnenie obrazu na 18. septembra, avšak úrad pre kultúru a cestový ruch tejto metropoly, ktorý je i vlastníkom diela, v pondelok (3. 9.) bez udania príčiny oznámil, že výstava sa odkladá. Podľa miestnych médií múzeum čaká na prvé výročie otvorenia v novembri.

Salvator Mundi, galeristami označovaný za najväčší umelecký objav v 21. storočí, zobrazuje Ježiša Krista držiaceho vo svojej ľavej ruke krištáľovú guľu, zatiaľ čo jeho pravica je vztýčená v geste žehnania.

Dielo pochádza približne z roku 1500 a je jedným z menej než 20 známych malieb Leonarda da Vinciho. Obraz zrejme vznikol na objednávku francúzskeho kráľa Ľudovíta XII. a jeho manželky, avšak miesto uskladnenia maľby bolo počas 18. a 19. storočia neznáme - zmizla zo zbierky francúzskej kráľovskej rodiny, približuje denník The Guardian. Obraz sa opäť objavil až v roku 1958, pričom bol pripisovaný jednému z Leonardových žiakov.

Identita kupca nebola bezprostredne po vlaňajšej aukcii známa, neskôr ale vysvitlo, že ním bol člen saudskoarabskej kráľovskej rodiny, ktorý dielo zakúpil v mene múzea v Abú Zabí.

Múzeum slávnostne otvoril francúzsky prezident Emmanuel Macron po desiatich rokoch výstavby a sporov. Emirátska pobočka môže vystupovať pod značkou Louvre nasledujúcich 30 rokov. SAE za to Parížu zaplatia 525 miliónov dolárov a ďalších 750 miliónov v rámci kontraktu na zamestnanie francúzskych manažérov.

ABÚ ZABÍ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Leonardo da Vinci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.