Pani Mária oslavovala narodeniny, aké doteraz žiaden Slovák oslavovať nemohol

Mária Čeremegová má 109 rokov a je najstaršia Slovenka.
Zdroj: TV Markíza

Keď vidíte jej krásnu tvár, vôbec by ste nepovedali, že jej vek má trojciferné číslo.

Narodila sa v Rakúsko-Uhorsku za cisára Františka Jozefa. Prežila veľa československých a slovenských prezidentov. A ako sama hovorí - rada by podala ruku aspoň, zatiaľ poslednému z nich, Andrejovi Kiskovi. V utorok babka Mária oslavovala narodeniny, aké ešte doteraz žiaden Slovák oslavovať nemohol.

Aj jej vnučka už má vnukov. Keby chceli dodržať zvyk a dať jej na tortu toľko sviečok, koľko má rokov, muselo by sa ich tam zmestiť rekordných 109. A to už je dôvod na oslavu. Prišla na ňu v spoločnosti dvoch pravnučiek, no sťažovala sa, že si nemôže pospať.

Najstaršia Slovenka sa do Domova dôchodcov presťahovala len pred pár mesiacmi a podľa vnučky jej to trochu prehádzalo denný a nočný režim. „Má dni, že si pamätá, má dni, že ani nevie, kde je. Babka sa dožila 109, pri dobrom zdraví. Do mája neužívala žiadne lieky," hovorí vnučka Gabriela Perovičová.

Pani Mária prežila šesť režimov a je o rok staršia ako prvá coca-cola. Na začiatku 2. svetovej vojny sa vydala, no už o päť rokov ovdovela. Mala dvoch synov, ktorých prežila.

Najlepšie tak na ňu môže spomínať jej vnučka. Napríklad na to, ako sa spoločne učili čítať a písať. Vnučka v šiestich, jej babka v 60-tich rokoch. „So mnou sa učila, sme čítali spolu zo Šlabikára," hovorí pani Perovičová.

Podľa štatistík na Slovensku žije približne 300 a viac ročných ľudí, 14 majú minimálne 105 rokov. Podľa odborníkov ľudské orgány sú pripravené na vek ešte vyšší.

„Sú publikácie, ktoré hovoria, že sme schopní dožiť až 120 rokov. Tie orgány dokážu toľko prežiť. Ale je to veľmi individuálne. Okrem genetických predispozícií, pri dodržiavaní nejakej racionálnej životosprávy, samozrejme veľmi dôležité sú aj sociálne aspekty. A ak sa nám všetkým podarí ešte aj stres eliminovať, tak sa snáď aj my dožijeme takého krásneho veku," myslí si primár Oddelenia dlhodobo chorých nemocnice v Spišskej Novej Vsi Štefan Drobný.

Svojský recept na dlhovekosť má aj babka Mária. „Stále hovorila, že ako zostala vdovou, mala 33 rokov, že už si nehľadá žiadneho muža. Hovorila, že sa dožila preto, že jej nikto neničil nervy," dodáva vnučka pani Perovičová.


SPIŠSKÁ NOVÁ VES/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Spišská Nová Ves

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.