Vedci predpovedajú superhurikán, aký ešte ľudstvo nezažilo. Súčasná stupnica nebude stačiť

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock/autor 3dmotus

Hurikán kategórie 6 udrie na mieste, kde sa tropické cyklóny doteraz neobjavili.

Stupnica klasifikujúca silu a ničivosť hurikánov má päť stupňov. Ľudstvo doteraz nezažilo tropickú búrku, ktorá by sa z nej vymykala, no podmienky na Zemi sa menia a podľa vedcov je len otázka blízkej budúcnosti, kedy sa dožijeme aj hurikánu 6. kategórie.

V súčasnosti je v atmosfére asi o 5 až 8 percent viac vodnej pary ako o jednu generáciu dozadu. Vzniku silných hurikánov nahráva aj zvyšujúca sa teplota morskej vody. Kombinácia týchto dvoch faktorov zvyšuje pravdepodobnosť superbúrky, na akú zatiaľ nie sme pripravení. Píše o tom britský portál The Guardian.

Rozdiel medzi hurikánom, tajfúnom a cyklónom

Je to rovnaký meteorologický jav. V určitých oblastiach sveta má však rôzne pomenovania.

- Severná Amerika: hurikán. Názov pochádza zrejme od Mayského boha vetrov Huracana.

- Ázia: tajfún. Do Ázie sa toto slovo dostalo z gréčtiny. Označovalo mytologické obra Tyfóna.

- Indický oceán: cyklón. Pomenovanie použil britský obchodník Henry Piddington v roku 1848. Vychádzal z gréckeho slova kyklun - znamená pohybovať sa v kruhu.

V uplynulých rokoch sa objavili tropické búrky, ktoré už viacerými vlastnosťami spadali do potenciálnej kategórie 6.

Doteraz najbližšie k tomu mali tajfúny Haiyan (2013), Meranti (2016) a Tip (1979), ktorých rýchlosť presahovala 300 kilometrov za hodinu.

September je vrcholom hurikánovej sezóny:

Superhurikán v Perzskom zálive

Jeff Masters, ktorý patrí medzi najrešpektovanejších meteorológov v USA, si myslí, že pobrežie Spojených štátov v blízkej dobe zasiahne hurikán kategórie 6. Už v roku 2016 písal o príchode „čiernej labute" - nepredpovedateľného výnimočného javu v podobe supersilného hurikánu.

Jeho hlavným argumentom je existencia hurikánu z roku 1780, ktorý dostal meno Veľký hurikán. Spustošil ostrovy v Karibiku a nechal po sebe 22-tisíc obetí. Vietor mal podľa dobových záznamov takú silu, že strhával kôru zo stromov.

Zdroj: tvnoviny.sk/ zdroj: Climate Centrala

Masters pri tejto predpovedi vychádzal z prác dvoch špičkových odborníkov, ktorí predstavili doteraz najdetailnejší model hurikánov. Kerry Emanuel a Ning Linová predpovedajú, že hurikán kategórie 6 udrie na mieste, kde sa tropické cyklóny doteraz neobjavili - v Perzskom zálive.

Vysoké riziko vzniku superbúrky je podľa nich aj v austrálskom Cairnse, ale aj pri meste Tampa na Floride. Pre superhurikány, ktoré sa dajú predpovedať dlhšie dopredu, existuje pomenovanie "šedá labuť".

Varovný prst zdvihli meteorológovia už v roku 2015, keď sa východnou časťou Tichého oceánu prehnal hurikán Patricia. Vietor vtedy dosiahol v nárazoch rýchlosť až 403 kilometrov za hodinu. Odborníkov prekvapilo najmä to, za akú krátku dobu sa stihol vytvoriť. Netrvalo to ani 24 hodín.

Najsilnejšie hurikány podľa kontinentov:

BRATISLAVA/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Hurikán

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.