Vedci prišli so šokujúcim tvrdením. Reálne hrozí, že v zime zostaneme bez snehu

Topenie snehu.
Zdroj: TV Markíza

Snehu a ľadu je čoraz menej.

V zime bez snehu. Švajčiarski vedci, ktorí skúmajú satelitné snímky urobené za posledných 20 rokov tvrdia, že snehu a ľadu je čoraz menej. Reálne hrozí, že sa dožijeme aj toho, že sa nebudeme mať na čom lyžovať.

Zábery nakrútili na švajčiarskych ľadovcoch, kde je večný sneh a ľad. Turisti sa sem v lete chodia schladiť. Domáci ale vedia, že pred pár rokmi nebolo bežné, aby tadiaľto tiekli potôčiky a aby pod snehom presvitala tráva. Potvrdzujú to aj satelitné zábery spred 30-tich rokov.

„Región Valais, najznámejšia švajčiarska oblasť, kam sa chodí lyžovať. Sú tam známe strediská. Tu vidíte situáciu počas prvej dekády sledovania - modrá farba označuje oblasti s veľkým množstvom snehu. Tá istá oblasť sa v rokoch 2005-2017 menila. Sneh výrazne mizol. Najmä na týchto miestach, ale dá sa povedať, že mizol všade. Oblasti, kde nie je sneh v zime vôbec, sa výrazne zväčšili," povedal expert na životné prostredie Gregory Giuliani.

Experti zo ženevskej univerzity porovnávali 6500 satelitných snímkov, urobených za 34 rokov. Tušili, k akému záveru prídu. Reálne čísla ich ale prekvapili. Je to podľa nich jasný dôkaz, že globálne otepľovanie nie je výmysel.

„Zistili sme, že územia, kde bol večný sneh a ľad sa zmenšili o 4 až 5 percent, čo predstavuje 2-tisíc štvorcových kilometrov. Zároveň sme vypočítali, že oblasti, kde snehová pokrývka nebýva v zime vôbec, sa naopak zväčšili o 8 percent," dodáva Giuliani.

Podobný problém majú aj na opačnej strane zemegule - v Čile, kde je lyžiarska sezóna každý rok kratšia ako tá predchádzajúca.

„Teplota stúpa a sneh sa topí. Treba si uvedomiť, že ten, čo sa roztopí, sa už nemusí vrátiť späť. Voda v akomkoľvek skupenstve nie je obnoviteľný zdroj," skonštatovala vedkyňa z Národného inštitútu pre meteorológiu Claudia Villarroelová.

Paradox je, že v švajčiarskom regióne, kde dokázateľne mizne sneh, mali minulú zimu niekoľkokrát kalamitu, akú si miestni ani nepamätajú. Za prvých desať januárových dní tam napadli štyri metre snehu. Podľa vedcov sú to jednorazové extrémy, ktoré regiónu z dlhodobého hľadiska nepomôžu.


VALAIS/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vedci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.