Nová štúdia búra zaužívané teórie: Vedci predstavili nové typy osobnosti, našli ste sa v nich?

Ľudia na priechode pre chodcov (ilustračná snímka)
Ľudia na priechode pre chodcov (ilustračná snímka) Zdroj: shutterstock/beeboys

Doteraz sa hovorilo najmä o Myers-Briggs teste so 16 osobnostnými typmi.

Ak ste nadšencami testov na zistenie typu osobnosti, teraz sa zrejme potešíte. Vedci prišli s novou štúdiou, ktorá tvrdí, že doterajší test na zistenie osobnosti nekorešponduje s tým, čo zistili.

Podkladom k tomuto tvrdeniu je výskum na vzorke 1,5 milióna ľudí zo Spojených štátov a z Veľkej Británie, ktorého závery zverejnil portál nature.com. Osobnostným typom sa venovali vedci z Northwestern University v americkom Illinois.

Doteraz zaužívaný test, známy ako Myers-Briggs Type Indicator od švajčiarskeho psychoanalytika Carla Junga, ktorého výsledkom je 16 osobnostných typov, vedci nahradili týmito štyrmi osobnostnými typmi: skromná, egocentrická, vzorová a priemerná.

„Tieto myšlienky majú korene v starovekom Grécku z čias Hippokrata. Ľudia oddávna kategorizovali ľudí do týchto typov," hovorí vedec Martin Gerlach z illinoiskej univerzity.

Gerlach s kolegami sa nedržali Jungových teórií, keďže analyzovali štyri obrovské dátové súbory. Tie tvorili dotazníky, ktoré pozostávali z viac ako 100 otázok.

Vedci tým sledovali päť ľudských vlastností, takzvaných „Big Five": otvorenosť, svedomitosť, extroverzia, spokojnosť a neuroticizmus. Tie sa podľa odborníkov dajú napriek veku aj kultúre, v ktorej ľudia žijú, skúmať konzistentne.

Takto vedci dostali obraz o tom, či v živote osôb vládne spokojnosť, ako často sú výbušné a podobne. Následne, nie podľa dávných teórií, ale na základe výsledkov zo skúmania „Big Five" rozdelili osobnostné typy na štyri skupiny.

Vzorová osobnosť sa vyznačuje dobrotou, nenásilnosťou, nízkym neuroticizmom. Naopak, dominuje láskavosť, zdvorilosť a rešpekt voči ostatným. Tento typ osobnosti sa podľa analýzy objavoval najmä medzi staršími jednotlivcami.

Skromný typ sa vyznačuje tým, že sa nachádza niekde medzi introvertom a extrovertom, dominuje príjemnosť a svedomitosť.

Vysoký stupeň extroverzie na jednej strane, podpriemerná otvorenosť, svedomitosť a spokojnosť na strane druhej. Takto vedci pomenovali skupinu egocentrikov, z ktorých veľkú časť tvorili mladí chlapci v tínedžerskom veku.

Priemerná osobnosť mala v každom meradle stredové hodnotenie. Tak čo, našli ste sa v niektorej zo skupín?

WASHINGTON/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Osobnostný typ

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.