Takto si už v aute určite nesadnete. Pozrite sa, čo pri náraze urobia vaše nohy

Ilustračná snímka
Zdroj: shuterstock.com/llaszlo

Následky môžu byť katastrofálne.

Mnoho ľudí si pri sedení na mieste spolujazdca rado vyloží nohy na palubnú dosku auta. Málokto si ale uvedomuje nebezpečenstvo, ktoré pri tom hrozí. Pri náraze sa totiž môže aktivovať airbag, následky sú potom katastrofálne, píše tn.cz.

Dlhšie sedenie v aute býva veľmi nepríjemné. Bolí vás celé telo, tŕpnu vám nohy, snažíte sa potom nájsť čo najpohodlnejšie pozíciu, najmä ak sa nemusí sústrediť na riadenie.

Spolujazdci tak často vykladajú nohy na prednú palubovku, bez toho, aby si uvedomili, čo im hrozí. Nohy majú totiž opreté o miesto, z ktorého v prípade kolízie vyletí airbag.

Rýchlosť, ktorou airbag vystrelí, je pre nohy opreté o palubovku zdrvujúca, náraz je schopný spôsobiť veľmi vážne zlomeniny nielen v oblasti končatín. Pozrite si test, na ktorom pracovali Jon Lung a Brian Louden.

ZDROJ: Facebook/Discovery

Príkladom je Audra Tatumová z americkej Georgie, ktorá dlhú dobu jazdila s nohou na palubovke, uvádza portál CBS. Manžel jej vždy hovoril, že sa jej to vypomstí, ona ale tvrdila, že predsa stihne nohy včas zložiť. Pred tromi rokmi ale musela svoj postoj prehodnotiť.

Spoločne s manželom išla vyzdvihnúť deti k rodičom, keď vodič pred nimi prudko dupol na brzdu. Všetci z nehody vyviazli s modrinami okrem Tatumovej.

"Airbag vystrelil, vyhodil moju nohu do vzduchu, tá mi zlomila nos. Pozerala som sa na vlastné chodidlo zospodu," opísala strašné následky nárazu Tautumová. Zlomila si členok, stehennú kosť, nos i ruku, uvádza portál CBS.

Aj napriek všetkej práci lekárov má doživotné následky, nedokáže stáť dlhšie ako štyri hodiny, nemôže vykonávať prácu ako ošetrovateľka, pretože nezdvihne pacientov.

Samotné vystrelenie airbagu nie je v menšej rýchlosti smrteľné, človek ale musí ešte počítať s ďalšími premennými.

BRATISLAVA/kacs

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sedenie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.