More vyplavilo na breh Nového Zélandu priesvitné čudo. Vo vode by ste ho stretnúť nechceli

Medúza.
Zdroj: facebook/NewshubNZ

V blízkosti pobrežia ich tak ľahko nenájdete a je veľkou raritou natrafiť na nich na pláži.

Rodina, ktorá sa prechádzala po pláži v novozélandskom meste Stanmore Bay, bola poriadne prekvapená, keď našla obrovské priesvitné čudo.

Adam Dickinson pre istotu svojim deťom zakázal dotýkať sa rôsolovitej masy a urobil dobre. Neskôr totiž vysvitlo, že ide o jedovatú medúzu. „Už som na pláži videl veľa druhov medúz, ale táto bola unikátna. Keď sme ju našli, ešte bola živá - sem tam sa pohla," uviedol nálezca pre portál Fox News.

Odborníci po zbežnom preskúmaní zistili, že ide o najväčší známy druh medúzy s pomenovaním Levia hriva. V blízkosti pobrežia ich tak ľahko nenájdete a je veľkou raritou objaviť ich na pláži.

Lion's Mane Jellyfish, alebo Levia hriva je najväčší druh medúzy, aký človek pozná. Jej vrchná časť dosahuje rozmery až 2,5 metra a chápadlá môžu merať až 37 metrov. Váha tohto druhu sa dokonca približuje k štvrť tone. Rovnako ako morská žihľava, aj tento druh medúzy sa pohybuje v takzvaných kŕdľoch a jej výskyt blízko pláže je len zriedkavý. Natrafiť na ne môžete po celom severnom Atlantiku aj v blízkosti Spojeného kráľovstva. Obľubuje chladnejšie vody a preto ju nájdeme aj v austrálskych vodách. Tam dokonca niektorí záchranári používajú na prevenciu pred popŕhlením špeciálne potápačnské pančuchy. Zasiahnutie týmto druhom medúzy môže mať vážne a veľmi bolestivé následky. Jej chápadlá sú aktívne aj značnú dobu po smrti medúzy.

Jed medúzy môže spôsobiť značné komplikácie. Najčastejšie má za následok okamžité bolesti a sčervenanie kože. Niektoré medúzy môžu spôsobiť systémové ochorenie, čiže je postihnuté celé telo. V zriedkavých prípadoch popŕhlenie medúzou ohrozuje život.

Najčastejšie si po popŕhlení postihnutá osoba vystačí s domácou liečbu. Závažné reakcie vyžadujú naliehavú lekársku starostlivosť.

STANMORE BAY/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme More

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.