To, po čom inžinieri prahli, sa stalo skutočnosťou: Lovec vesmírneho odpadu splnil misiu

Satelit RemoveDEBRIS.
Zdroj: reprofoto: YouTube/Surrey Nanosats SSC Mission Delivery Team

Okolo Zeme poletuje až 7-tisíc ton odpadu, ktorý ohrozuje satelity aj Medzinárodnú vesmírnu stanicu.

Vesmírne upratovanie sa môže začať. Družici RemoveDEBRIS sa v rámci prelomového experimentu na obežnej dráhe Zeme podarilo zachytiť kus odpadu. Píše o tom portál BBC.

Do vesmíru družicu vyniesla raketa SpaceX CRS-14, ktorá ju dopravila na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Satelit odtiaľ spolu s malou družicou CubeSat, ktorá zohrala úlohu odpadu, vypustili 16. septembra. Sieť vystrelená z „lovca odpadu" CubeSat bez problémov chytila.


Satelit RemoveDEBRIS vyrobilo konzorcium firiem a výskumných inštitúcií, ktoré združuje Kozmické centrum v anglickom meste Surrey. Testovanie projektu trvalo šesť rokov a ďalším krokom po úspešnom experimente bude vylepšenie družice o navigačné systémy. Ich úlohou bude presnejšie odhaľovanie a zameriavanie vesmírneho odpadu.

„Technológia, ktorú testujeme je v podstate vesmírna harpúna, ktorá by odpad zachytila a pritiahla k Zemi. Následne zhorí v atmosfére," uviedol pre BBC James Forshaw z Vesmírneho centra v Surrey.

Vesmírny odpad sa stáva naliehavým problémom

Okolo Zeme poletuje až 7-tisíc ton odpadu. Ide o rôzne zbytočnosti pochádzajúce najčastejšie z nefunkčných satelitov alebo ich trosiek. Popri tom sa do vesmíru dostalo aj približne 2 000 častí nosných rakiet a veľké množstvo kusového odpadu pochádzajúceho z viac než 200 ďalších objektov, určených na rôzne účely.

Viac než sedemdesiat percent vesmírneho odpadu sa nachádza na nízkej obežnej dráhe do výšky 2 000 kilometrov. Jeho množstvo pritom narastá enormným tempom.

Aj keby sa ďalšie misie okamžite zastavili, množstvo smetia by naďalej narastalo. Vesmírny odpad do seba sústavne naráža a triešti sa na ešte menšie kusy a tie ohrozujú funkčné satelity aj Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Jeden centimeter letiaceho odpadu, ktorý zasiahne satelit, má energiu ako výbuch granátu.

V roku 2009 takto vyradený ruský satelit Kosmos 255 zničil americkú družicu Iridium. Pre stabilizáciu stavu na obežnej dráhe Zeme je potrebné odstrániť predovšetkým veľké nefunkčné objekty.

SURREY/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Odpad

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.