Kubánci si z kondómov spravili multifunkčnú pomôcku. Na toto všetko ich využívajú

Kondómy na Kube.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Už aj školáci v krajine vedia, na čo sú kondómy primárne určené.

Kubánci si roky nemohli kúpiť základné veci, lebo v obchodoch jednoducho neboli, preto sa ľudia naučili byť kreatívni. To, čo nemali, nahrádzali tým, čoho mali nadbytok. A tak sa z kondómu stala multifunkčná pomôcka.

Kubánsky rybár Luis má vo vrecku vždy hneď niekoľko kondómov. Pred rannou rybačkou ich fúka a rozmiestňuje na more. „Je to náš vynález. Taký improvizovaný plavák. Aby sme chytili aj väčšie ryby a ďalej od brehu," uviedol kubánsky rybár Luis.

V krajine, ktorá bola ešte roky izolovaná, mali vždy nedostatok výrobkov, ktoré bolo treba na ostrov Slobody doviesť. Kondómov tu bolo ale vždy dosť. Keďže v Karibiku,je hrozba sexuálne prenosných chorôb veľká, vláda ich dotuje, a preto škatuľka s troma prezervatívmi stojí jedno peso, čo je menej ako jedno euro. Už aj školáci na Kube vedia, na čo sú kondómy primárne určené.

„Keďže mladí ľudia začínajú sexuálne žiť skoro, aj my ich skoro učíme, ako kondómy používať," povedala aktivistka Anett Naranjo.

Pružný výrobok z latexu využívajú aj miestni vinári. „Používam kondómy pri fermentácii vína, prispievajú k zvyšovaniu percenta alkoholu a vylepšujú celý proces. Kondómy sa nám osvedčili," hovoril vinár Oreses Esteves.

Keď kondóm na demižónoch spľasne, víno je hotové. Rybári a vinári, ale zďaleka nie sú jediní, ktorí našli kondómom nové využitie. V zásobe ich majú aj kaderníčky. Do salónov si ich nakúpili vtedy, keď bolo na trhu nedostatok gumičiek do vlasov. Odvtedy ich používajú denne.


KUBA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kuba

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.