Bankár bral bohatým peniaze a dával ich chudobným. Taliansky Robin Hood nič neľutuje

Taliansky Robin Hood Gilberto Baschiera.
Zdroj: Facebook/Gilberto Baschiera

Keď sa prevalilo, čo urobil, zavolal klientom, ktorým zobral peniaze a vysvetlil im svoje dôvody.

Taliansko má svojho Robina Hooda. Za modernú verziu tejto legendárnej postavy na apeninskom polostrove označujú teraz už bývalého riaditeľa pobočky banky Credito Cooperativo z malej dediny Forni di Sopra.

Gilberto Baschiera zobral spravodlivosť do svojich rúk a z účtov bohatých klientov vyberal peniaze, ktoré následne daroval chudobným. Počas siedmich rokov zmizlo z ich účtov dokopy okolo milióna eur. Celé sa to začalo v roku 2009 počas globálnej ekonomickej krízy. Píše o tom britský portál BBC s odvolaním sa na taliansky denník Corriere.

Baschiera svoj čin neľutuje. "Vždy som si myslel, že okrem ochrany sporiteľov je našou úlohou pomáhať tým, ktorí to potrebujú," uviedol pre Corriere.

Šéf pobočky veril, že ľudia, ktorým pomohol, peniaze vrátia. Niektorí tak ale neurobili a na podvod prišiel jeho podriadený zamestnanec.

Keď sa prevalilo, čo urobil, zavolal klientom, ktorým zobral peniaze a vysvetlil im svoje dôvody. Baschiera prišiel o prácu a aj o svoj dom. Väzeniu sa však vyhol, išlo totiž o jeho prvý trestný čin a vyviazol s podmienečným trestom. Pomohlo mu aj to, že všetky peniaze dal iným, pre seba nezobral ani cent. Taliansko je v názore na jeho čin rozdelené. Niektoré médiá ho však označujú za hrdinu.

FORNI DI SOPRA/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Taliansko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.