Objav, aký sa len tak nevidí

Archeológovia našli stopy po vikingskej lodi
Archeológovia našli stopy po vikingskej lodi Zdroj: ENEX

Archeológovia našli stopy po vikingskej lodi.

Plavidlo pred niekoľkými storočiami schovali do pohrebnej mohyly. Vďaka tomu by sa svet mohol dozvedieť oveľa viac o týchto skúsených moreplavcoch zo stredoveku.

Archeológovia z Nórska objavili loď pod zemou. Vyzerá to tak, že plavidlo je dobre zachované, aj keď ležalo pod povrchom veľmi dlho. Experti ho našli pomocou špeciálneho georadaru.

Lokalita sa nachádza v samosprávnej oblasti Halden, neďaleko hlavného mesta Oslo, informovala spravodajská stanica France 24.

Na základe vizualizácie digitálnych dát vedci predbežne určili, že plavidlo má dĺžku 20 metrov a zachovanú spodnú časť. Štruktúre však chýba korma a čelo. Nasledovať budú ďalšie neinvazívne výskumy a digitálne zmapovanie nálezu i širšieho okolia.

Vikingovia, severoeurópski bojovníci a obchodníci, ktorí sa plavili po moriach medzi 8. a 11. storočím, pochovávali svojich kráľov a veliteľov na palube lodí vytiahnutých na breh a zasypaných zemnou mohylou.

V Nórsku sa dosiaľ našli iba tri dobre zachované vikinské lode vrátane známeho plavidla Oseberg, ktoré bolo objavené v roku 1903. Všetky tri sú vystavené v múzeu pri Osle.


OSLO/TV Markíza

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Archeológovia

Dôležité udalosti