Vegána zo psa nespravíte, no vitamíny potrebuje. Tieto druhy ovocia ho však môžu zabiť

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock/Stickler

Ako mäsožravce v podstate nepotrebujú prijímať rastlinnú stravu, no príležitostné obohatenie o vitamíny je vítané.

Podávaním správnej stravy môžeme výrazne predĺžiť život nášho miláčika, alebo ho aspoň ušetriť zbytočných zdravotných komplikácií vyplývajúcich z podávania nevhodných.

Zatiaľ čo niektoré druhy ovocia či zeleniny sú pre psy neškodné, existujú aj také, ktoré im môžu poškodiť zdravie a dokonca spôsobiť smrť. Ako mäsožravce v podstate nepotrebujú prijímať rastlinnú stravu, no príležitostné obohatenie o vitamíny je vítané.

Združenie Amerických chovateľských staníc zverejnilo na svojej oficiálnej stránke zoznam druhov zeleniny a ovocia, ktoré psy možu jesť a ktorým sa naopak majú vyhýbať.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Jablká a hrušky

Sú vhodné najmä pre staršie psy. Sú zdrojom vitamínov A a C a tiež vlákniny. Škodlivé sú však jadierka, ktoré treba odstrániť.

Banány

Nízkokalorická pochúťka obsahuje vitamíny, vlákninu aj draslík. Pre vysoký obsah cukru sa však neodporúča, aby sa stali pravidelnou súčasťou stravy psa.

Čučoriedky

Čučoriedky obsahujú dôležité antioxidanty, ktoré posilujú imunitu.

Kiwi

Kiwi je bohaté na draslík a vitamín C. Pes ho môže zožrať celé aj so šupkou.

Ananás

Ideálna pochúťka pre psa. Obsahuje vitamíny, minerály, vlákninu a tiež enzým bromelain, ktorý uľahčuje prijímanie proteínov.

Jahody

Sú plné vlákniny a vitamínu C, obsahujú tiež enzym, ktorý pomáhá prirodzene bieliť zuby psov. Pre vysoký obsah cukru by ste ich svojmu miláčikovi nemali dávať často a vo veľkých dávkach..

Citrusy

Všetky citrusové plody sú pre psa zdravé. Sú skvelým zdrojom vitamínu C, draslíka a vlákniny. Škodlivá je iba šupka.

Broskyne

Obsahujú vlákninu a vitamín A, ktorý pomáhá bojovať proti infekcii. Pre psy je však nebezpečná kôstka, ktorá môže obsahovať kyanid. Na konzumáciu nie sú vhodné ani zavárané broskyne.

Melóny

Aj tu platí, že psy by nemali konzumovať jadierka a šupku. Červená časť zbavená zrniek je ale v poriadku.

Avokádo

Avokádo je pre psa jedovaté. Obsahuje toxickú zložku Persin, ktorá môže poškodiť srdce, pľúca a iné tkanivá. Avokádo má vysoký obsah tuku, čo môže spôsobiť žalúdočné ťažkosti, vracanie, v niektorých prípadoch aj zápal pankreasu.

Čerešne

Obsahujú kyanid, ktorý narušuje prísun kyslíku. Samotný plod zbavený kôstky a stopky je bezpečnejší. Aj napriek tomu by sme ich psom nemali dávať.

Hrozno

Môže u psov zapríčiniť zlyhanie obličiek. Aj malé dávky môžu byť pre psa smrteľné. Fatálne následky môžu nastať aj v prípadoch, keď pes zje zopár bobulí hrozna či hrozienok opakovane.

Paradajky

Obsahujú jedovatý alkaloid Tomatín. Keď paradajky dozrievajú, množstvo Tomatínu sa v nich znižuje. Preto zrelé paradajky sú pre psa menej nebezpečné. Paradajky obsahujú aj Atropín, ktorý môže u psa spôsobiť rozšírenie zreníc, trasenie a srdcovú arytmiu. Najvyššiu koncentráciu Atropínu obsahujú stonky a listy.

Cibuľa

Cibuľa ničí červené krvinky a môže vyvolať anémiu, slabosť a dýchacie problémy. Aj malé množstvá podávané v určitom časovom odstupe môžu spôsobiť poškodenie zdravia. Podobne je to s cesnakom.

Huby

Huby môžu vyvolať bolesť brucha, slinenie, poškodenie pečene alebo obličiek, vracanie, hnačku, kŕče, bezvedomie, či dokonca až smrť.


BRATISLAVA/kc

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Psy

Dôležité udalosti