Pavúčí muž dostal v Británii stopku

Alain Robert sa bez istenia vyšplhal na jednu z najvyšších budov v Londýne.
Zdroj: TASR/AP Photo/Frank Augstein

Zakázal to súd, pretože bez istenia vyliezol na jednu z najvyšších budov v Londýne.

Francúzskemu builderingovému lezcovi Alainovi Robertovi (56), prezývanému aj pavúčí muž, zakázal v piatok (26. 10.) súd v Londýne liezť na akúkoľvek budovu Británii. K takémuto nariadeniu pristúpil súd po tom, ako vo štvrtok vyliezol bez istenia a bez povolenia na Heron Tower, jednu z najvyšších budov v Londýne. Informovala o tom agentúra AP.

Po jeho výkone ho na Na vrchole Heron Tower však na neho čakala polícia, ktorá ho zatkla za rušenie verejného poriadku, informovala agentúra Reuters. "Nie som blázon. To, čo robím, môže vyzerať bláznivo, ale ja nie som až taký blázon," uviedol pred výstupom.


"Tento incident nielenže vážne narušil každodenný chod v londýnskom City, výrazne tiež ohrozoval bezpečnosť ľudí v budove Heron Tower a jej okolí," uviedla veliteľka mestskej polície v Londýne Karen Baxterová.

Robert v piatok predstúpil pred londýnsky súd. V súvislosti s obvinením z rušenia verejného poriadku priznal svoju vinu. Súd mu vymeral 20-týždňový podmienečný trest a pokutu vo výške 5500 libier (6200 eur). Až do odvolania mu zároveň zakázal liezť na akúkoľvek budovu v Británii.

Robert vyliezol bez istenia už na viac než 150 budov po celom svete, vďaka čomu je zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov. Má na konte najvyššie mrakodrapy i rozličné ikonické budovy. V jeho "zbierke" sú také architektonické skvosty ako Empire State Building v New Yorku, Petronas Towers v Kuala Lumpure, Sears Tower v Chicagu, Taipei 101 v Tchaj-peji, ale aj budova Slovenského rozhlasu v Bratislave. Na najvyššiu budovu sveta - Burdž Chalífa v Dubaji - však vyliezol pomocou prísaviek, keďže táto stavba nemá nijaké oporné body.

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti