Vie o nás celý svet. Sto rokov Československa je aj na Googli

100. výročie Československa na Googli
100. výročie Československa na Googli Zdroj: google

Google sa dnes, v nedeľu 28. októbra, pripája k oslavám 100. výročia vzniku Československa.

Domovskú stránku slovenského a českého Googlu zdobí špeciálny Doodle, ktorý zobrazuje Pražský a Bratislavský hrad v oválnom rámiku s číslovkou 100 a logom Googlu. Sviatočné logo Googlu vytvorila sanfranciská animátorka Cynthia Cheng. Upravená domovská stránka Googlu zároveň odkazuje aj na virtuálnu podobu spoločnej Česko-slovenskej a Slovensko-českej výstavy, ktorú pre online platformu Google Arts and Culture pripravilo Národní muzeum v Prahe v spolupráci so Slovenským národným múzeom.

Výstava v múzeu aj na internete

Ako sa spočiatku nereálny projekt Československa stal skutočnosťou, ktorá ovplyvnila životy miliónov obyvateľov nového štátu? To sú úvodné slová výstavy, na ktorej spolupracovali Slovenské národné múzeum a Narodní muzeum, venovanej 100. výročiu vzniku Československej republiky. V Bratislave bola výstava prístupná verejnosti od 27. apríla až do 9. septembra 2018. Samotná online výstava rozpráva príbeh Československa v štyroch tematických celkoch: Vznik Československa, Voľný čas, Šport a Viera v ére Československa. Je sprístupnená na platforme Google Arts & Culture a z pohodlia obývačky ju tak môžu navštíviť ľudia z celého sveta.

V rámci virtuálnej prehliadky sú sprístupnené také artefakty a exponáty, ako napr. letecká bunda M. R. Štefánika, ktorú mal oblečenú aj v osudný deň tragického letu z Udine do Bratislavy, socha Svätého Floriána (pôvodom z 19. storočia, stredné Slovensko, Uhorsko), ktorá bola v 50-tych rokoch minulého storočia zachránená odvážnymi ľuďmi pred jej zničením Štátnou bezpečnosťou, tretry Emila Zátopka, ktorý vybojoval prvú zlatú olympijskú medailu ako československý pretekár z roku 1924, kronika trampskej osady Hebron či Zlatá růže z Velehradu.

Slovenské Doodle

Zatiaľ posledný lokálny Doodle sa objavil na slovenskej domovskej stránke Googlu 17. novembra 2014 pri príležitosti 25. výročia Nežnej revolúcie. Slovenský Google si špeciálnou úpravou loga vo Vyhľadávači Google pripomenul v minulosti viacero významných slovenských osobností. Vôbec prvým lokálnym Doodlom bolo výročie narodenia Ľudovíta Štúra z roku 2008. Ďalej išlo o také osobnosti ako Martin Kukučín, Anton Bernolák, Juraj Jánošík, Adam František Kollár či Milan Rúfus.


BRATISLAVA/Tvnoviny.sk
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Výročie

Dôležité udalosti