Vedci už vedia, ako zabrániť vymieraniu zvierat. Bez toho, aby sa zastavil lov

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock/GUDKOV ANDREY

Hranica medzi ohrozením a vyhynutím je veľmi krehká.

Vedci vytvorili nový matematický model, na základe ktorého sa dá vypočítať, v akých množstvách by sa mali loviť ohrozené zvieratá tak, aby úplne nevyhynuli. Na výskume sa podieľali matematici z Číny, USA a Veľkej Británie a výsledky publikovali v odbornom časopise Journal of Mathematical Biology.

Podľa novej teoretickej štúdie sa teraz dá vypočítať hranica udržateľného lovu pre rôzne druhy živočíchov aj ich populácie. Vedci pri výpočtoch brali do úvahy tri najdôležitejšie faktory. Jedným z nich je prirodzená rýchlosť rastu konkrétnej zvieracej populácie, ďalším je vzájomné súperenie zvierat o zdroje a tretím je úloha náhody. Práve posledný faktor je kľúčový, predchádzajúce štúdie ho totiž nezohľadňovali a tým pádom neboli presné.

Autori nového modelu už dokážu úlohu náhody spočítať. Okrem vplyvu človeka ide aj o iné relatívne malé zmeny životného prostredia, ako je napríklad vplyv prírodných živlov. Výsledkom je, že vedci teraz dokážu na základe výpočtov pri každom druhu zvierat určiť hranicu, kedy by sa malo s lovom prestať. Ochranárom a ekológom tak dávajú do rúk nástroj, ktorý im pomôže v boji proti vymieraniu druhov. Budú totiž vedieť, na ktoré ohrozené zvieratá sa majú zamerať, kým ešte nie je neskoro.

Podľa vedcov je najlepší prístup k lovu založený na striedaní stratégií, ktoré kombinujú povolený lov presne určeného množstva zvierat s úplným zákazom. Ten by mal nastať vo chvíli, keď sa počet jedincov zníži k hranici vymretia.

Na druhej strane je veľkým problémom aj premnoženie zvierat v prípade, že sa vôbec nelovia a nemajú prirodzených predátorov. Vtedy sa medzi nimi začína veľký boj o zdroje, (potrava, teritórium) čo môže mať rovnako zničujúci efekt ako nekontrolovaný masový lov - premnožený druh ľahko poškodí zdroje celého ekosystému.

BRATISLAVA/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ochrana prírody

Dôležité udalosti