Lipa pred bytovkami pre českých železničiarov v Košiciach navždy pripomína vznik ČSR

Najstaršia lipa v Košiciach pripomína vznik ČSR.
Zdroj: TASR

Košickú štvrť preto volajú Malá Praha.

Sú živými pamätníkmi obdobia prvej československej republiky. Lipu naši predkovia odpradávna uctievali ako strom slovanskej vzájomnosti a priateľstva. Výročie preto pripomínajú aj desiatky stromov vysadených pred sto rokmi u našich susedov ale aj u nás na Slovensku.

Prvú Československú republiku v košickom Starom Meste pripomína stará lipa. Jej vek odhadujú na minimálne 90 rokov.  Vysadili ju ako národný strom a odoteraz tu rastie na dvore obklopená takmer 100-ročnými bytovkami, ktoré vtedy postavili pre českých železničiarov. Štvrť preto volajú Malá Praha.

A práve táto lipa malolistá bude chráneným stromom. Počas stredajšieho odhalenia pamätnej tabule Stromu slobody to uviedol prednosta mestskej časti Košice-Staré mesto Karol Till.

Inšpiráciou tejto aktivity bola česká iniciatíva Stromy slobody s cieľom zmapovať stromy symbolizujúce vznik ČSR, ktoré sa vtedy masovo vysádzali, a zároveň ich ošetriť.

Aktivisti, ktorí sa odhalenia pamätnej tabule zúčastnili, pripomenuli, že ak bude strom vyhlásený za chránený, Štátna ochrana prírody SR dá strom ošetriť a vypracuje plány jeho ochrany na najbližšie roky.

Nakrúcal Martin Jedinák.


KOŠICE, TRENČÍN/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme KE

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.