Záhada na Ďalekom východe. Japonský ostrov zmizol pod vodou, nikto si to doteraz nevšimol

More
Zdroj: TASR

Na možné zmiznutie ostrova upozornil len pred mesiacom spisovateľ.

Neobvyklý úkaz riešia momentálne odborníci severovýchodne od pobrežia Japonska. Neosídlený ostrov Esanbe Hanakita Kodžima bez povšimnutia skĺzol pod hladinu Ochotského mora. Píše portál Asahi Shimbun.

Zaujímavé je, že to nepostrehli ani obyvatelia priľahlej obce Sarufutsu ležiacej na ostrove Hokkaidó, ktorá sa od zmiznutého malého ostrova nachádzala len zhruba 500 metrov.

Esanbe Hanakita Kodžima je jedným zo 158 neobývaných japonských ostrovov, tie v roku 2014 pomenovala tamojšia vláda, aby vyčlenila svoje teritória a pozdvihla ich význam, nakoľko krajina vychádzajúceho slnka zápasí s Čínou o územia vo Východočínskom mori.

Zmiznutý ostrov ležal v oblasti Kurilských ostrovov, o ktoré pretrváva spor medzi Japonskom a Ruskom. Vtedajší Sovietsky zväz si tieto územia anektoval po Vojne v Pacifiku medzi rokmi 1941-1945.

Na možné zmiznutie Esanbe Hanakity Kodžimy upozornil len pred mesiacom spisovateľ Hiroši Šimizu, ktorý navštívil Sarufutsu, kde pracoval na pokračovaní obrazovej knihy.

Svoju domnienku povedal miestnym rybárom, ktorí ho chceli skontrolovať. Hoci hľadali, nič neobjavili. Ostrova jednoducho niet.

Skôr narodení rybári tvrdia, že si na ostrov pamätajú, postupne sa však inkriminovanému miestu vyhýbali, nakoľko navigačné systémy ho definovali ako podmorský útes.

Japonská pobrežná hliadka uviedla, že ostrov naposledy videla v roku 1987, vtedy sa nachádzal približne len 1,4 metra nad vodnou hladinou. Experti sa domnievajú, že ostrov pochoval vietor a ľadová triešť, ktorá sa každú zimu tvorí v Ochotskom mori.

Medzinárodné právo ostrov definuje jako prirodzene formovanú plochu zeme, ktorú obklopuje voda. Prednedávnom podobne zmizol po vyčíňaní hurikánu Walaka ostrov pri Havaji.

HOKKAIDÓ/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ostrov

Dôležité udalosti