Legendami opradená socha Corgoňa dostáva poriadne zabrať. Najviac poškodené sú prsty

Socha Corgoňa pod nitrianskym hradom.
Zdroj: TV Markíza

Podľa povesti dokáže socha splniť každému jeho želania, keď sa jej dotknete.

Socha Corgoňa pod Nitrianskym hradom je opradená legendami, ktoré prežívajú dodnes. Stačí sa vraj chytiť niektorej časti jeho tela a budete mať šťastie. Ľudia sochu nitrianskeho siláka ohmatávajú a najviac sa to podpisuje na jeho prstoch. Sú zničené.

Legenda hovorí, že Corgoň bol silák, ktorý ochránil Nitru pred Turkami. Bol to vraj miestny kováč, chlapík s mimoriadnou silou. Legandami opradený kameň zobrazuje jednu zo skál, ktoré silák Juraj, tak sa totiž volal, hádzal po Turkoch.

Sprievodkyňa marta Danková, ktorá sprevádza turistov po Nitre už 23 rokov hovorí, že existuje veľa legiend, ktoré sa so sochou spájajú. Niektoré sú staré a iné novodobé.

Tieto novšie povesti hovoria, že dievčina, ktorá sa chce vydať, má pobozkať palec na pravej nohe. Raz sa stalo, že jedna vydajachtivá dievčina si ho zobrala domov," vysvetlila sprievodkyňa.

Podľa povesti dokáže socha splniť každému jeho želania, keď sa jej dotknete. Na povesť najviac doplácajú corgoňove prsty. Sú zošúchané a študenti ich chodia lakovať lakom na nechty, aby sa im vydarili skúšky.

Podľa psychológov nám povery môžu aj pomôcť. Nastavíme sa totiž pozitívne a viac sa sami snažíme, aby sa nám to aj splnilo.

Autosugescia je častokrát silnejšia ako realita, lebo si ju často vytvárame podľa svojich predstáv. Historička ale varuje pred chytaním a objímaním sochy. Hrozí za to pokuta 50 eur.

Ak škoda nepresiahne 266 eur je to priestupok, nad túto sumu už trestný čin. Socha sa nachádza v mestskej pamiatkovej zóne a má už takmer 200 rokov.


NITRA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme NR

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.