Šikmá veža v Pise už nie je až tak naklonená ako v minulosti

Šikmá veža na Dómskom námestí v talianskom meste Pisa.
Zdroj: TASR/AP

Stavebným inžinierom sa ju podarilo o pár centimetrov narovnať.

Pise už nie je taká šikmá ako kedysi. Unikátnu zvonicu v Taliansku inžinieri o niekoľko centimetrov narovnali. Odvrátili tak možný kolaps tejto svetovej pamiatky.

Mnohí turisti sa sem hrnú iba preto, aby sa pri šikmej veži odfotili. Po viac ako dvadsiatich rokoch snaženia sa ju stavebným inžinierom teraz podarilo dokonca mierne narovnať. Asi o štyri centimetre.

„V zásade sme urobili sériou vrtov a odobrali sme pôdu z opačnej strany naklonenej veže. Na chýbajúcu pôdu reagovala stavba tak, že sa vrátila do pôvodného stavu. Tento zásah zlepšil jej technický stav a po všetkých tých rokoch ju aj omladil. Pamiatka sa totiž dostávala do kritickej pozície, čo nás veľmi znepokojovalo," hovorí technický riaditeľ firmy realizujúcej posun Roberto Cela.

Zdroj: TASR/AP

Zvonicu v Pise začali stavať v 12. storočí, už vtedy sa začala nakláňať. Aj napriek tomu ju ale dostavali. Najkritickejšie obdobie zažila pravdepodobne na prelome tisícročí, kedy ju na viac ako desať rokov zatvorili. Vďaka sanácii sa odborníkom podarilo zastaviť jej nakláňanie sa. Dnes sa môžete pozrieť na mesto aj z jej vrcholu.

Nebolo to však až také jednoduché. Na zastavenie kolapsu použili inžinieri okrem posledného zásahu aj ďalšie záchranné finty. Narovnávali ju napríklad i pomocou olovených protizávaží.

„Najprv sme museli zistiť a pochopiť ako bola veža postavená. Pozostáva z dvoch oddelených kamenných časti a tie sme potrebovali spojiť, aby sa tieto dva bloky nerozchádzali. Do stavby sme nainštalovali aj oceľové laná sú to neinvazívne zásahy, ktoré pomáhajú k jej zaisteniu," vysvetlil Cela.

Vedci zistili aj to, že pôda vďaka ktorej sa veža nakláňa jej dnes pomáha prežiť zemetrasenia v oblasti. Keďže je mäkká, otrasy pohltí, a pamiatka tak dokáže odolať.

Reportáž spracoval Dávid Vido.


PISA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme PISA

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.