Experti zrejme dokázali to, čo sa ešte nikomu na svete nepodarilo. Majú aj živý dôkaz

Geneticky modifikované embryá
Geneticky modifikované embryá Zdroj: TV Markíza

Upravili ľudské embryo a narodili sa prvé geneticky modifikované dvojičky.

V Číne sa narodili zdravé geneticky modifikované dvojičky. Tvrdia to miestni experti, ktorí upravili niekoľko ľudských embryí, z ktorých sa vyvinuli úplne zdravé deti. Ak je to pravda, tak experti dokázali to, čo sa na svete zatiaľ nikomu nepodarilo.

Čínske dievčatá Lulu a Nana sa vraj narodili pred pár týždňami. Darcami spermií boli HIV pozitívni muži a práve úprava génov s týmto vírusom bola pre vedcov prioritou. Podarilo sa im to tak, že dievčatá sa údajne nikdy nenakazia HIV, ktorý spôsobuje nevyliečiteľnú chorobu AIDS.

O údajne prvom pokuse píšu viaceré svetové médiá s tým, že tvrdenia vedcov sa im zatiaľ nepodarilo overiť. S experimentom vraj súhlasila čínska vláda aj samotné páry.

Čínski vedci umelo oplodnili spolu sedem žien s upravenými embryami. Len jedna z nich otehotnela a porodila zdravé dievčatá. Niektorí experti už označili projekt čínskych vedcov za nezodpovedný. Krajiny ako Veľká Británia či Spojené štáty zakázali genetické upravovanie ľudských embryí s tým, že je to neetické, ale aj nebezpečné.

Vedci už roky tvrdia, že sa im podarilo upraviť ľudské gény. Vždy to boli však pokusy na embryách, ktoré nemohli ďalej prežiť.


PEKING/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.