Doteraz sa to nikomu nepodarilo. Rakúšan zdolal horu, na ktorej ešte nik nestál

Rakúsky horolezec David Lama zdolal horu v Nepále
Rakúsky horolezec David Lama zdolal horu v Nepále Zdroj: ENEX

Úplne sám vyliezol na horu Lunag Ri v Himalájach.

Rakúsky horolezec David Lama (28) zdolal horu, na ktorú doteraz ešte nikto nevyliezol. Zaujímavosťou je, že to dokázal úplne sám.

Hora Lunag Ri (6 907 metrov nad morom) v Himalájach sa zdala nedosiahnuteľná. To je však už minulosť. Táto obrovská výzva je už zdolaná. David Lama sa úspešne vrátil z výstupu a zverejnil aj zaujímavé fotografie a videá.


Rakúsky horolezec sa o svoj prvý výstup pokúsil ešte v roku 2015 spolu s kolegom Conradom Ankerom. Iba 300 metrov pred vytúženým cieľom sa museli vrátiť.

O rok neskôr sa o to pokúsili opäť. Náročný kopec však znova vyhral. Anker bohužiaľ dostal srdcový záchvat vo výške 6 000 metrov. Na kopci nastala dráma a pre horolezcov museli letieť záchranári. Anker podstúpil operáciu a našťastie prežil.

Lamu to ale neodradilo. Chcel počkať, kým sa jeho priateľ zotaví, ale ten už na kopec odmietol liezť. Lama sa preto odhodlal zdolať horu sám. Poctivo sa na to pripravoval celú jar a leto. Potom odišiel do Nepálu a konečne sa mu to podarilo.

Koncom októbra sa vyčasilo a mohol začať s výstupom. Čakali ho náročné prekážky ako napríklad teplota -30 stupňov Celzia alebo silný vietor o rýchlosti 80 km/h. Sám prešiel náročným zľadovateným terénom aj úsekmi skál. Väčšinu naplánovanej trate však prešiel bez istenia lanom. Na vrchol kopca sa dostal 25. októbra.

VIEDEŇ/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.