Európa v obklopení ničivých záplav? Vedci naznačili, ako to bude vyzerať na konci storočia

Zaplavená ulica v Houstone.
Zdroj: TASR

Rovnaká prognóza sa spája aj so Severnou Amerikou.

Počet silných búrok sa na konci tohto storočia v Európe a v Severnej Amerike strojnásobí. Vyplýva to z novej vedeckej štúdie, ktorá tvrdí, že ak sa čo najrýchlejšie neznížia emisie skleníkových plynov, budú severnej časti zemegule hroziť takéto ničivé živly.

Tie by pre obyvateľov týchto území mohli mať katastrofálne následky v podobe častejších povodní. Píše odborný časopis Enviromental Research Letters, ktorého závery uverejnila ČT.

Matt Hawcroft z univerzity v Exeteri, ktorý na výskume pracoval, tvrdí, že pri teplejšej klíme extrémne zrážky zosilnia nielen intenzitou, ale aj frekvenciou. „Tieto informácie o dynamickej povahe zmien sú pre nás veľmi dôležité, pretože poskytujú dôkazy o povahe a dopadoch zmien v zrážkach. Tie napríklad následne môžeme využiť v príprave adaptačných stratégií," ozrejmil Hawcroft.

Podstatnú úlohu hrajú v každodennom počasí mimotropické cyklóny, ktoré poháňa tryskové prúdenie. Ide o prúdenie vzduchu v atmosfére od západu na východ, vyznačujúce sa oblasťou nízkeho tlaku v centre búrky, okolo ktorej sa v protismere hodinových ručičiek otáča vietor.

To má za následok posúvanie teplého vzduchu z juhu a studeného vzduchu zo severu. Následne na miestach, kde sa teplý a studených vzduch stretávajú, sa formujú fronty, schopné spôsobiť silné dažde.

Takéto typy búrok sa považujú na starom kontinente aj v Severnej Amerike za najhoršie, nakoľko obrovské straty sa registrujú ako materiálne, tak aj ľudské.

V novej štúdii vedci vychádzali z najnovších metód, ktoré sledujú búrky a na ich základe vytvárajú modely ich budúceho správania.

Vďaka tomu boli odborníci schopní vytvoriť presnejšiu predpoveď, než kedykoľvek predtým. „Vzhľadom na zložitosť reakcií na otepľovanie je značná neistota v regionálnych vzoroch klimatických zmien. Je preto potrebné, aby boli k dispozícii čo najčistejšie informácie tam, kde sú potrebné," dodal Hawcroft.

BRATISLAVA/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Európska únia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.