Tri zrniečka mesačnej horniny vydražili za obrovskú sumu

Zatmenie mesiaca.
Zatmenie mesiaca. Zdroj: somreproter/ Lucia K

Spolu vážia 0,2 gramu a na Zem v roku 1970 ich priviezla sovietska automatická kozmická sonda Luna 16.

Za 855.000 dolárov (751.000 eur) sa vo štvrtok v newyorskej aukčnej sieni Sotheby's predali jediné kúsky mesačnej horniny v súkromnom vlastníctve. Informovala o tom agentúra AFP.

Tri zrniečka vážiace spolu o 0,2 gramu priviezla na Zem v roku 1970 sovietska automatická kozmická sonda Luna 16. Na počesť otca sovietskeho kozmického programu Sergeja Pavloviča Koroľova, ktorý zomrel štyri roky predtým, ich darovali jeho vdove Nine Ivanovne.
Všetky ostatné vzorky mesačných hornín sú vo vlastníctve vlád Ruska a Spojených štátov.

Spomínané tri sú jedinou výnimkou, ktorej pôvod je jednoznačne zdokumentovaný. Keď boli v roku 1993 takisto v Sotheby's prvýkrát vydražené, odhadovaná cena bola necelých 50.000 dolárov, nakoniec ich kúpil súkromný zberateľ za 442.500 dolárov. Tentoraz sa odhady pohybovali od 700.000 do milióna dolárov.

Sotheby's má však pre záujemcov o výskum vesmíru vo svojej ponuke aj "lacnejšie" položky. Napríklad tri skafandre, jeden ruskej výroby za odhadovanú cenu 30.000 dolárov. Výrazne lacnejšie sú fotografie Mesiaca z dielne amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), ktoré sa začínajú na takmer 1000 dolároch. Podľa expertky Sotheby's Cassandry Hattonovej je to preto, aby sa do dražby mohli zapojiť nielen miliardári, ale aj obyčajní ľudia.

NEW YORK/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sotheby's

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.