Medicínsky zázrak! Narodilo sa dieťa z transplantovanej maternice

Bábätko sa narodilo z transplantovanej maternice
Bábätko sa narodilo z transplantovanej maternice Zdroj: TV Markíza

Darkyňou bola žena, ktorá zomrela na mŕtvicu.

Narodilo sa prvé dieťa na svete z maternice, ktorú transplantovali od mŕtvej ženy. S úspešným zákrokom sa pochválili doktori z Brazílie.

Veda zdoláva jednu prekážku za druhou. Ženy, ktoré prišli o maternicu, už dávno nemusia zúfať. Svoj sen o bábätku sa splnil už 11 z nich. Švédka Emelie Eriksonová napríklad porodila svojho syna len vďaka orgánu, ktorý jej darovala vlastná matka.

Prvýkrát v histórii sa však v náhradnom tele uchytila maternica od mŕtvej darkyne. Zdravé dievčatko sa narodilo vlani v decembri v Sao Paule. Vážilo 2,5 kilogramu.

Darkyňa mala 45 rokov, keď zomrela na mŕtvicu. Jej maternicu dostala 32-ročná žena, ktorá sa bez tohto orgánu už narodila. Vaječníky však mala v poriadku, preto jej vajíčka pred oplodnením vybrali a potom zmrazili. Na orgán si telo privyklo. Šesť týždňov po transplantácii mala prvú menštruáciu. A o pol roka neskôr jej vložili oplodnené vajíčka.

O transplantáciu maternice od mŕtvych darkýň sa lekári pokúšali aj v minulosti. Až doteraz sa však nedočkali úspešného konca v podobe pôrodu zdravého živého dieťatka.


BRAZÍLIA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.