Anglický surfer zdolal rekordnú vlnu. V portugalskom Nazaré vyššie nenájdete

Surfer zdolal rekordnú vlnu.
Zdroj: Profimedia.sk

Za vznikom obrovských vĺn v portugalskom Nazaré je vzácna súhra viacerých geografických faktorov.

Surferovi Tomovi Butlerovi sa zrejme podarilo to, čo nikomu pred ním. Angličan zdolal v portugalskom letovisku Nazaré obrovskú vlnu, ktorá mohla mať až 30 metrov. Ak sa tento údaj potvrdí, pôjde o nový svetový rekord.

Súčasným rekordérom je Brazílčan Rodrigo Koxa, ktorý na rovnakom mieste v novembri 2017 zdolal 25 metrov vysokú vlnu. Butler si bude musieť počkať na oficiálne potvrdenie výkonu až do apríla 2019, keď sa budú odovzdávať ocenenia pre surferov na obrích vlnách.

Angličan si je takmer istý, že vlna mala rekordné parametre. „Určite je to najväčšia vlna zdolaná v tomto roku. Zrejme je to aj nový rekord. Určite je to vlna, o ktorej raz budem rozprávať vnúčatám," uviedol Butler pre britský portál cornwalllive.com.


Ako vznikajú obrovské vlny v Nazaré?

Za vznikom obrovských vĺn v portugalskom Nazaré je vzácna súhra viacerých geografických faktorov. Hlavnú úlohu zohráva Kaňon Nazaré, ktorý v najhlbšom mieste klesá takmer päť kilometrov pod hladinu a následne sa rýchlo zdvíha smerom k pobrežiu. 

Portugalské Nazaré patrí medzi päť miest, kde sa tvoria najväčšie vlny na svete. Ďalšími vyhľadávanými lokáciami s obrími vlnami sú pláže Teahupo'o (Tahity), Shipstern's Bluff (Tasmánia), Cortes Bank, Mavericks (Kalifornia), Jaws (Maui - Havaj).

Vlnenie vznikajúce v severnom Atlantiku po obrovských zimných búrkach sa tak nebrzdí o plytké morské dno, ale jeho energia sa naopak sústredí a zosilňuje v úzkom kaňone, ako keď sklenená lupa na malej ploche sústreďuje slnečné lúče. Vlny tak prudko stúpajú a zlomia sa ešte než dosiahnu pobrežie.

 

NAZARÉ/kc

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vlna

Dôležité udalosti