Britská pošta urobila obrovské faux pas na pamätnej známke vylodenia spojencov vo Francúzsku

Tomáš Tatar z Montrealu oslavuje s fanúšikom gól proti Floride.
Zdroj: Royal Mail via AP

Známka totiž obsahuje fotografiu amerických vojakov, ako sa vyloďujú na brehoch bývalej Holandskej Novej Guiney.

Britská poštová služba Royal Mail sa v piatok ospravedlnila za pamätnú známku, ktorú pripravila pri príležitosti budúcoročného 75. výročia vylodenia spojencov v Normandii. Známka totiž obsahuje fotografiu amerických vojakov, ako sa vyloďujú na brehoch bývalej Holandskej Novej Guiney, ktorá je dnes súčasťou Indonézie.

Známka patrí do špeciálnej filatelistickej kolekcie, ktorá prezentuje "to najlepšie z Británie" a má byť vydaná na výročie vylodenia amerických, kanadských a britských spojencov na brehoch severného Francúzska zo 6. júna 1944.

Navrhovaný dizajn, ktorý predstavili vo štvrtok, nesie označenie "Spojeneckí vojaci a zdravotníci sa v Deň D prebíjajú na pevninu", informuje tlačová agentúra AFP.

"Radi by sme sa úprimne ospravedlnili za to, že naše predpremiérové vydanie programu série špeciálnych známok pre rok 2019 zahŕňa návrh známky, ktorý sa chybne spája s vylodením v Deň D," vyhlásil hovorca Royal Mail. Zobrazené vylodenie amerických vojakov sa odohralo už v máji 1944.

Používatelia sociálnej siete Twitter si rýchlo všimli túto chybu. "Prosím, opravte to, lebo budete vyzerať ako idioti," napísal na adresu Royal Mail historik a expert na Deň D Paul Woodadge.

Podľa stanice BBC sa Royal Mail rozhodla chybný návrh stiahnuť. "Môžeme potvrdiť, že tento záber nebude súčasťou finálnej kolekcie, ktorú vydáme v júni 2019," dodal hovorca.

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veľká Británia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.