Nebeské divadlo: Obloha v roku 2019 ponúkne viacero úkazov

Zatmenie v Káhire.
Zdroj: AP Photo/Amr Nabil

Najojedinelejší úkaz v roku 2019 sa na oblohe objaví 11. novembra.

Ľudia, ktorí radi sledujú astronomické úkazy, si prídu na svoje aj v roku 2019. Obloha ponúkne hneď niekoľko príležitostí pokochať sa.

Okrem troch pravidelných meteorických rojov, budú aj dve zatmenia Mesiaca, či prechod Merkúra pred Slnkom, ktorý sme mohli naposledy sledovať v roku 2016.

Hneď na začiatku roka bude možné vidieť meteorický roj Kvadrantidy, ktorý vrcholí v noci z 3. na 4. januára. V prvých týždňoch roka bude na rannej oblohe pred vchodom Slnka možné pozorovať veľmi jasný objekt - planétu Venuša.

Noci okolo 13. augusta potom budú patriť najznámejšiemu meteorickému roju Perseidy. Posledný roj - Geminidy najjasnejšie ožiari oblohu 14. decembra.

Posledné úplné zatmenie Mesiaca v tejto dekáde je na programe 21. januára (v pondelok ráno). Malo by trvať vyše hodiny. V júli (16. - 17. 7.) bude možné sledovať čiastočné zatmenie mesiaca.

Najojedinelejší úkaz v roku 2019 sa na oblohe objaví 11. novembra. O pôsobivé divadlo sa  postará malá planéta Merkúr, ktorá sa bude presúvať na pozadí slnečného disku. Ďalší najbližší celý prechod Merkúra budeme môcť pozorovať až 13. novembra 2032. Tento úkaz sa opakuje iba trinásťkrát za storočie.BRATISLAVA/kc

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Obloha

Dôležité udalosti