Čína urobila prevrat v skúmaní vesmíru

Alexander Ovečkin z Washingtonu na archívnej snímke.
Zdroj: Jiang Hongjing/Xinhua via AP

Sonda Chang'e 4 pristála na odvrátenej strane Mesiaca

Čínska sonda Čchang-e 4 pristála vo štvrtok na odvrátenej strane Mesiaca. Potvrdila to čínska štátna televízna stanica CCTV. Ide o prevrat v skúmaní vesmíru, Peking má ambície stať sa vesmírnou superveľmocou.

Sonda Čchang-e 4 (anglický prepis Chang'e 4) pristála o 03.26 h SEČ a cez satelit Čchüe-čchiao poslala naspäť na Zem prvý signál a fotografiu odvrátenej strany Mesiaca. Tá je relatívne nepreskúmaná.

Čína sa tak stala prvou krajinou na svete, ktorej objekt úspešne pristál na odvrátenej strane Mesiaca. Táto misia je súčasťou čínskeho ambiciózneho vesmírneho programu, ktorý má trvať niekoľko budúcich desaťročí.

Peking vlieva miliardy do svojho vesmírneho programu riadeného armádou. A dúfa, že do roku 2022 bude mať aj vlastnú vesmírnu stanicu s posádkou a nakoniec bude na Mesiac posielať ľudí.

Zdroj: China National Space Administration/Xinhua News Agency via AP

Misia so sondou Čchang-e 4 - pomenovanou po bohyni Mesiaca v čínskej mytológii - odštartovala vlani v decembri z vesmírneho strediska Si-čchang na juhozápade krajiny.

Je to už celkovo druhá čínska sonda, ktorá pristála na Mesiaci, po vesmírnom vozidle Jü-tchu v roku 2013.

Na rozdiel od privrátenej strany Mesiaca, ktorá je vždy obrátená k Zemi a má mnoho rovných miest vhodných na pristátie, odvrátená strana je hornatá a hrboľatá.

Zdroj: Jin Liwang/Xinhua News via AP

Sonda Čchang-e 4 bude vykonávať šesť čínskych experimentov a štyri zahraničné.

Sonda bude tiež robiť testy minerálov a radiácie, uviedla prostredníctvom tlačovej agentúry Sinchua Čínska národná vesmírna agentúra (CNSA).PEKING/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Čína

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.