Znamenie z inej galaxie? Vedci zachytili v ďalekom vesmíre zaujímavé signály

Na zem dorazil záhadný signál z vesmíru (ilustračná fotografia)
Na zem dorazil záhadný signál z vesmíru (ilustračná fotografia) Zdroj: Shutterstock.com

Niečo podobné sa na inom mieste podarilo doteraz zachytiť len raz.

Nový dôkaz o ďalšej existencii vo vesmíre? Teleskop v kanadskom Okanagane v Britskej Kolumbii údajne zachytil tajomné signály, ktoré by mohli pochádzať z inej galaxie. Píše BBC.

Podľa astronómov povaha a pôvod rádiových impulzov nie je nateraz známa. Medzi 13 rýchlymi vlnami bol veľmi neobvyklý, opakujúci sa signál. Všetky zvuky údajne prišli z toho istého zdroja, vzdialeného asi 1,5 miliardy svetelných rokov.

Niečo podobné sa na inom mieste podarilo doteraz zachytiť len raz. „Vedeli sme, že existuje možnosť, že by tam niečo mohlo byť," hovorí Ingrid Stairsová, astrofyzička z University of British Columbia.

„Vďaka detailnejšiemu skúmaniu týchto impulzov môžeme omnoho lepšie porozumieť tejto záhade a zistiť, odkiaľ pochádzajú a čo ich spôsobuje," dopĺňa.

Doteraz vedci zistili asi 60 takýchto rýchlych impulzov. Domnievajú sa, že každý deň ich môžu byť na oblohe tisíce. Teórie o tom, čo by ich mohlo spôsobovať, sa však rôznia.

Jedna skupina tvrdí, že tieto impulzy môže produkovať neutrónová hviezda s veľmi silným magnetickým polom, ktoré sa točí veľmi rýchlo. Druhá verzia hovorí o dvoch takýchto hviezdach spojených do seba. Nechýba však ani názor o cudzej kozmickej lodi.

BRITSKÁ KOLUMBIA/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti