Problém s magnetickým polom na severnej pologuli môže pre ľudstvo znamenať pohromu

Magnetický zemský model chcú do konca tohto mesiaca akútne aktualizovať.

Je ľudstvo v ohrození? Magnetické pole Zeme, ktoré odráža škodlivé kozmické žiarenie a udržuje vodu a atmosféru na mieste, robí vedcom vrásky na čelách.

Ako informuje časopis Nature, severný magnetický pól sa od Kanady pohybuje k ruskej Sibíri omnoho rýchlejšie, ako odborníci očakávali.

Hýbe sa takou rýchlosťou, že prinútil vedcov konať. Magnetický zemský model chcú do konca tohto mesiaca akútne aktualizovať.

Jeho význam má obrovský dopad pre používateľov kompasov pri určovaní skutočného severu našej planéty, ktorým prechádza os rotácie Zeme.

Magnetický sever po stáročia slúžil navigátorom lepšie sa orientovať, pokiaľ neboli na blízku brehy. Až nástupom moderných navigačných systémov sa používanie kompasov znížilo a v súčasnosti sa používajú len na miestach, kde GPS signál nedosiahne (pod vodou či zemou).

Hoci súčasné rozloženie malo platiť do roka 2020, vedci už teraz bijú na poplach. „Zistili, že aktuálny magnetický model už teraz nie je presný, čo by mohlo ohroziť bezpečnosť pri navigácii," uvádza citovaný zdroj.

Geofyzici z Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA) a Britského geologického prieskumu každý rok sledujú zmeny tohto poľa. Zistili, že roztavené železo, ktoré sa nachádza v zemskom jadre, sa nepohybuje konštantnou rýchlosťou.

V roku 2016 sa rýchlosť magnetického poľa dočasne zrýchlila v severných častiach Južnej Ameriky a na východnej strane Tichého oceánu.

Severné magnetické pole a jeho pohyb je predmetom skúmania už od roku 1831. Spočiatku sa pohyboval rýchlosťou približne 15 kilometrov za rok, kdežto teraz je to už na úrovni 55 kilometrov. Pôvod takýchto dramatických zmien si však geofyzici doteraz nevedia vysvetliť.

„Je predpoklad, že by geomagnetické impulzy, ktoré sme evidovali v roku 2016, mohli súvisieť s hydromagnetickými vlnami, ktoré vznikajú v zemskom jadre. Rýchly pohyb severného magnetického pólu by mohol byť spojený s vysokorýchlostným prúdom roztaveného železa pod Kanadou," vysvetľuje Nature.

Podľa neho by polohu severného magnetického pólu Zeme mohli ovplyvňovať dve rozsiahle magnetické plochy, jedna pod Kanadou a druhá pod Sibírom. Práve tá druhá je zrejme silnejšia.

Nakoľko globálne otepľovanie núti čoraz viac využívať námorné trasy blízke k Rusku či Kanade, črtá sa vážna hrozba, ktorá by mohla mať katastrofálne následky.

Magnetické silové pole vytvára vrstvy elektricky nabitých častíc v ionosfére a chráni tak povrch planéty pred priamym bombardovaním časticami kozmického žiarenia.

OTTAWA/Robert Ďurkáč

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zem

Dôležité udalosti