Vzácnemu Rómeovi našli po 10 rokoch samoty jeho Júliu

Žabiak Rómeo druhu Sehuencas
Žabiak Rómeo druhu Sehuencas Zdroj: Profimedia

Žabiak v zajatí sa tak možno rozmnoží.

Samec vzácneho žabieho druhu Sehuencas, pomenovaný Romeo, žil desať rokov osamelý v akváriu prírodopisného múzea v bolívijskej Cochabambe. Vedcom sa však nakoniec podarilo nájsť preňho v pralese mladú partnerku. Svitla tak nádej na odchovanie potomstva a posilnenie populácie v prírode, informovala v piatok agentúra DPA.

Predpokladalo sa, že Romeo je jedným z posledných zástupcov uvedeného druhu vodnej žaby, žijúceho v Bolívii. Tím biologičky Teresy Camachovej-Badaniovej z cochabambského Prírodopisného múzea Alcida d'Orbignyho však našiel pri svojej výprave do pralesa pod jedným z vodopádov celkove päť žiab Sehuencas - troch samcov a dve samice. Jednu zo samíc vybrali vedci ako partnerku pre Romea a v súlade s týmto zámerom jej dali meno Julia.


"Je silná a veľmi rýchlo pláva," povedala o nej Camachová-Badaniová v nedávnom rozhovore pre ochranársku nadáciu Global Wildlife Conservation. "Protiklady sa priťahujú - Romeo je veľmi nesmelý, Julia však vôbec. Myslíme si, že je pre Romea dobrou partnerkou," dodala.

Všetkých päť nájdených žiab umiestnili najskôr do karantény a preventívne ich ošetrili prípravkom proti plesňovému ochoreniu, ktoré tieto obojživelníky často postihuje. "Nechceme predsa, aby sa Romeo pri svojom prvom rande nakazil," vysvetlila biologička.

LA PAZ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Bolívia

Dôležité udalosti