Na miestach takmer bez kyslíka objavili žijúce ryby. Zmena klímy bude ovplyvňovať ich existenciu

Túto záhadnú rybu nikto nikdy predtým nevidel.
Zdroj: YouTube

Vedci sa plánujú do tejto oblasti vrátiť a pokračovať v bádaní.

Morskí biológovia oznámili, že našli v hlbinách Kalifornského zálivu skupinky rýb na miestach, kde sa nenachádza takmer žiadny kyslík.

Domnievajú sa, že vďaka tomuto objavu by mohli pochopiť, ako sa obyvatelia oceánov vyrovnajú so zmenou klímy, ktorá v budúcnosti odoberie morské vody o kyslík. Píše ČT.

Miesto s extrémne nízkou koncentráciou kyslíka skúmali biológia pomocou diaľkovo ovládanej miniponorky ešte v lete 2015, o výsledkoch ale informovali len nedávno.

Očakávali, že na mieste nebude vôbec nič. Keď však zbadali živé ryby, veľmi ich to prekvapilo. „Nemohla som uveriť svojim očiam," uviedla vedúca výskumu Natalya Gallová.

„Plávali na miestach, kde je koncentrácia kyslíka menej než jedno percento obvyklej koncentrácie na povrchu oceánu. Skúmali sme tu suboxické prostredie, kde by ryby nemali existovať, lenže plávali ich tam stovky. Okamžite som vedela, že ide o čosi výnimočné, čo spochybňuje naše obvyklé chápanie nízkokyslíkových prostredí," hovorí Gallová.

Na základe dostupných snímkov to vyzerá, že najmenej dvom druhom rýb sa v tomto prostredí darí. Ide o drobné žraloky. Vedci tvrdia, že tu sa im darilo ešte lepšie než tam, kde je omnoho viacej kyslíka.

Na základe analýzy výskumu možno doplniť, že mnoho ďalších rýb je tolerantných voči podmienkam, aké na tomto mieste panujú.

Cieľom skúmania bolo zistiť, ako by sa ryby mohli prispôsobiť a vyvíjať v budúcnosti, keď bude, ako tvrdia klimatické modely, ubúdať v oceánoch kyslík.

Odborníci nateraz nevedia s určitosťou povedať, prečo sa zvieratám aj v tých veľmi náročných podmienkach darí.

Ako žralok škvrnitý, tak aj iné druhy tamojších rýb sú si dosť podobné. Majú veľké hlavy a výrazné červené žiabry, ktoré môžu byť pre absorpciu kyslíka v týchto extrémnych podmienkach vhodné.

Na druhej strane, ich dĺžka je len okolo 30 centimetrov, čo naznačuje, že nepatria medzi väčšie. Majú mäkké telá so slabými, zle vyvinutými kosťami. Vďaka tomu pomáhajú šetriť energiu.

Vedci sa plánujú do tejto oblasti vrátiť a pokračovať v bádaní. Môže im to dať odpovede na množstvo otázok, ktoré raz určite budú mať zásadný vplyv na vývoj ľudstva.

KALIFORNIA/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ryby

Dôležité udalosti